11343332030786304548

Praziluk: uzgoj, isplativost, profit

Link kopiran u privremenu memoriju!

Praziluk se može gajiti direktnom setvom ili iz rasada, a povrtar Jovan Aranđelović iz Paraćina koristi metodu sadnje iz rasada. Rasad se seje početkom marta, a samom nicanju potrebno je dve do tri nedelje. Nakon šest do osam nedelja, rasad je spreman za presađivanje, pri čemu se skraćuju donji deo korena i lišće, ostavljajući samo dva do tri prava lista.

Leek Field 694206 640
Image by Hans from Pixabay

Debljina donjeg dela stabljike tokom presađivanja treba da bude oko 1 cm. Praziluk se rasađuje do polovine maja u redove, sa razmakom između redova od 50 do 60 cm, dok je razmak između stabljika u redu od 10 do 20 cm. Zemljište se priprema u aprilu, đubrenjem stajnjakom i primenom 500 kg veštačkog NPK đubriva, dok se presađivanje obavlja u maju. Prva berba praziluka dolazi krajem septembra i tokom oktobra.

Praziluk zahteva dosta vode, a Aranđelović koristi sistem kap po kap, zalivajući svaka dva do tri dana. Tokom vegetacije praziluk se preventivno štiti od crva i rđe lista, a takođe se obavlja i obrezivanje listova za oko 15 do 20 cm kako bi donji beli deo stabla bio što deblji. Kada se praziluk vadi, poželjno je da beli deo bude debljine od 5 do 8 cm. Ova biljka može da dostigne visinu od 80 do 100 cm, a sadi se što dublje kako bi se dobio veći beli deo stabla, koji je najvredniji deo biljke.

Spring Onions 1302961 640
Image by Alexa from Pixabay

Kako zaštititi praziluk?

Zaštita od štetočina i bolesti praziluka je od suštinske važnosti, posebno od lukove muve i plamenjače. Aranđelović napominje da se neki preparati za zaštitu ukidaju, a novi se pojavljuju, što zahteva stalno praćenje. Ne koristi hemijska sredstva za suzbijanje korova, već se oslanja na međuredno okopavanje i zagrćivanje praziluka radi formiranja većeg belog dela stabla.

Praziluk se vadi u oktobru i novembru, kada je najtraženiji na tržištu, uz kupus za kiseljenje. Nakon vađenja, koren i listovi se skraćuju pre prodaje. Praziluk može prezimiti u trapovima ili plastenicima, gde se zaliva kako bi se očuvao do proleća. Međutim, Aranđelović ga uglavnom odmah iznosi na pijacu. Tokom posta i pred Božić, praziluk postaje izuzetno tražen. U plastenicima se čuva vezan u snopove i ukopan u zemlju.

Aranđelović koristi holandski hibrid praziluka sorte kamuš, koji se pokazao boljim od domaćih sorti, s prinosom od 25 do 30 tona po hektaru. Direktnu setvu obavlja pneumatskim sejalicama, što zahteva pažljivu pripremu zemljišta. Iako je proizvodnja zahtevna, uzgoj praziluka se isplati zbog dobrih prinosa i stabilne cene poslednjih godina.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi