U petak, 4. oktobra 2024. godine, u Franjevačkom samostanu u Baču, održana je druga konferencija sa međunarodnim učešćem pod nazivom “Uključivanje žena u seoski turizam Kulturnog predela Bač i podrška za postizanje higijenskih standarda u pripremi tradicionalnih namirnica sa osvrtom na pčelarske proizvode.” Organizatori događaja bili su udruženje Bio pčelinja klinika i Fondacija za upravljanje Kulturnim predelom Bača, a pokrovitelj Pokrajinski zavod za ravnopravnost polova. Na konferenciji je učestvovalo više od 40 ljudi, od kojih su više od dve trećine bile žene iz sedam sela ovog kraja.
Tokom događaja, predavači su govorili o različitim temama. Razgovori su uglavnom bili vezani za razvoj seoskog turizma, zapošljavanje žena i važnost pravilne higijenske prakse u pripremi i serviranju tradicionalnih prehrambenih proizvoda. Poseban naglasak stavljen je na pčelarske proizvode. Među predavačima su bili dr Slavica Vujović, dr Vedrana Lazarević, Jelisaveta Bešenji, Izabela Gašparovski i fra Josip Špehar. Prisutni su diskutovali o potencijalima Kulturnog predela Bač kao resursa za lokalni turizam i ekonomsko osnaživanje žena. Kao primer dobre prakse predstavljena je etno kuća “Mali Bodrog” u Bačkom Monoštoru i Franjevački samostan iz 12. veka, koji predstavljaju značajna turistička blaga ovog kraja.
Konferencija o osnaživanju žena-turizmološkinja i žena pčelara uspešna
Na konferenciji su govorili i Jozef Gašparovski, organizator događaja, Vesna Marjanović iz organizacije Evropa Nostra za Srbiju, kao i Igor Pucarević, savetnik za kulturu Stalne konferencije gradova i opština u Srbiji. Zaključak događaja bio je da je konferencija uspešno ispunila svoj cilj. Naglašeno je pritom i da je neophodno nastaviti s ovakvim pristupom. Drugim rečima, treba uključiti žene i druge ugrožene kategorije građana u proces razvoja seoskog turizma i iskorišćavanja dostupnih resursa.
Pčelinja klinika je, podsećamo, jedinstven projekat u Srbiji i Evropi, koji omogućava ljudima boravak u prostoru sa pčelama, bez direktnog kontakta. Mikroklima koju stvaraju pčele blagotvorno deluje na ljudski organizam, omogućavajući odmor, rehabilitaciju i lečenje različitih bolesti. Apiterapija je poznata po svom pozitivnom dejstvu na kardiovaskularni, nervni i respiratorni sistem. Dobro se pokazala i kod reumatskih, dermatoloških i uroloških problema. Pored apiterapije, gosti Pčelinje klinike mogu koristiti raznolike pčelinje proizvode. Tu spadaju med, propolis, polen i medovina, koji su dostupni i kao hrana i kao lek.
Moguće opasnosti u pčelarstvu; SPOS upozorava
Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) ukazao je na jedan enormni problem. Naime, osvrnuli su se na nelegalan pokušaj određenih veterinarskih stanica da naplate dodatnu taksu od pčelara iz opština Bojnik i Vlasotince. Pčelari su već platili godišnju taksu za usluge veterinarskog nadzora u aprilu. Međutim, kako vele, sada im je traženo da doplate još 1.200 dinara.
U Srbiji ima oko 20.000 registrovanih držalaca pčela. To je u masi suma od preko 200.000 evra, odnosno preko 24.000.000 dinara koje nameravaju da nezakonito izvuku iz džepova osiromašenih pčelara, poručuju iz SPOS-a. Udruženje upozorava da je reč o nezakonitoj naplati. Dotična uplata, tvrde, bi ukupno mogla iznositi preko 24 miliona dinara. A to predstavlja veliki udar na osiromašene pčelare u Srbiji.
Izvori: Poljoprivrednik, Pčelinja klinika, AgroTV