Zarazna bolest koja hara Srbijom od 2019. godine, afrička kuga svinja je već uzela živote preko 1.000 grla, a situacija je pogotovo kritična u Čačku. Bolest je zabeležena u selima Mrčajevci, Zablaće i Goričani, a situacija, kako javlja lokalni poljoprivrednik Milan Gavrilović, je opasna.
„Kako da me nije strah!“ počinje izjavu za BBC Gavrilović, koji u Goričanima na svom imanju ima desetak krmača i oko 300 prasadi za uzgoj i prodaju. „Cena je dvostruko manja, jer je zaraženo područje, neće niko da uzme, a treba da ih hranim, za hranu – koncentrat mi treba po 10.000 dinara svaki dan.“
Podsetićemo da je na teritoriji Čačka proglašena epidemija. U ovoj opštini je takođe organizovana i vanredna kontrola pečenjara, gde je zaplenjena velika količina mesa. Međutim, kako su javljali em zvaničnici, em sama ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, nijedno zaplenjivanje mesa nije se odvilo zbog zaraze.
Na teritoriji Čačka je takođe i uhvaćen i priveden muškarac koji je prevozio velike količine mesa u kombiju. Pošto je teritorija grada proglašena žarištem, svaki izvoz, promet ili prenos mesa je strogo zabranjen.
Afrička kuga svinja u Vojvodini
Srpska severna pokrajina takođe beleži veliki broj zaraženih jedinki u gotovo svim regionima. Registrovanih slučajeva ima u Banatu ( Pančevo i Zrenjanin, te opštine Alibunar, Sečanj, Kovin, Opovo, Žitište), Sremu (Stara Pazova, Šid i grad Sremska Mitrovica), dok je u Bačkoj pronađeno zaraženih jedinki samo u južnobačkom okrugu (selo Gardinovci, opština Titel). Na sreću, obolelih domaćih životinja nema u okolnim mestima u sklopu opštine Titel.
U Gardinovcima je u dva domaćinstva uspavano 115 grla domaćih svinja. Kako naglašavaju lokalni proizvođači mesa, veruje se da je zaraza stigla u Gardinovce iz Čente. Navode da kupac nakon prodaje mesa nije primenio adekvatne mere zaštite, što je dovelo do širenja zaraze.
Nema zaraženih grla u Savi
Bora Šuljmanac, ratar iz sela Laćarak, demantovao je nedavno puštene informacije da su leševi zaraženih jedinki plutali u reci Savi. Ukoliko i ima plutajućih leševa, navodi ovaj proizvođač, zasigurno su to grla koja su uginula od vrućine ili prejedanja. „Farmeri iz Badovinaca u Mačvi imaju u tovu po 30.000 do 40.000 grla. I od tolikog broja svinja mora neka i da ugine od vrućine i prejedanja. Da bi ih se farmeri iz Badovinaca oslobodili, baciju leševe u Drinu. A voda ih iz Drine donese u Savu i to je tako odavno. Za to svi znamo u okolini,“ zaključio je Šuljmanac.
TEKST ORIGINALNO NAPISAN 09. AVGUSTA 2023. GODINE
Izvori: Glas Zapadne Srbije, Dnevnik
Pogledajte i: AKS: „besplatna tovna junad oštećenima“, AKS u Čačku: proglašena epidemija, AKS u Mačvi: dezobarijere potrebne, Afrička kuga svinja nema leka, stručnjaci nisu optimistični, AKS: „Srbija neće ostati bez mesa“