11343332030786304548

Afrička kuga svinja se sve više odjavljuje, brza dijagnostika ključna

Link kopiran u privremenu memoriju!

Ukoliko se ne jave nova žarišta, afrička kuga svinja će biti odjavljena u još 11 žarišta, naglasio je Direktor Uprave za veterinu Miloš Petrović u izjavi za RTS.

Kako tvrdi direktor Petrović, najbitnije obavestiti da je došlo do promene zdravstvenog stanja kod svinja, kao i da je brza dijagnostika „od kapitalnog značaja“. Period trajanja mera zabrane, ističe on, je 40 dana od pojave poslednjeg slučaja bolesti na zaraženom ili ugroženom području. „Neophodno je da budu sprovedene sve mere dezinfekcije, eventualno i dezinsekcije, ukoliko je to neophodno. I svakako da budu izvršeni klinički pregledi životinja i laboratorijska ispitivanja, kako bi se utvrdilo odsustvo virusa na datom području,“ dodao je Petrović.

Za vreme trajanja zaraze, navodi Petrović, strogo je zabranjeno održavanje stočnih pijaca, smotri, izložbi i sličnih skupova. Time se sprečava indirektno širenje ove bolesti preko prevoznih sredstava, odeće, obuće i sl. Dodao je da se strogo kontroliše i promet hrane životinjskog porekla, ali i hrane za životinje. Dotična se može prodavati samo u objektima koji su predviđeni za tu namenu, dodao he direktor Uprave.

Afrička kuga svinja: najkritičnija područja

U nastavku izjave, Petrović je naglasio koji regioni Srbije su i dalje pod opasnošću, a kod kojih je bolest odjavljena. „Sprovođenjem navedenih mera mi smo došli u situaciju da na određenim područjima možemo i da odjavimo bolest. Bolest je već odjavljena u nekoliko upravnih okruga – u Pirotskom, Borskom, Braničevskom. A ovih dana biće i u Zaječarskom i Srednjobanatskom upravom okrugu,“ istakao je Petrović. Podsetićemo da je Braničevski okrug bio najkritičniji tokom čitave godine otkad su prijavljeni prvi slučajevi kuge u januaru.

Africka kuga svinja
Afrička kuga svinja Foto: www.vet.minpolj.gov.rs

Upravi za veterinu i Ministarstvu poljoprivrede, ističe Petrović, je važno da se zaštite slobodna područja. „Igrom slučaja ta slobodna područja se bave intenzivnom proizvodnjom svinja – reč je o Sremu, Mačvi ali i o severu Vojvodine gde nemamo toliko raširenu bolest, ali smo u okruženju pod velikim pritiskom,“ dodaje on.

Istakao je da se veterinarska služba bavi aktivnim i pasivnim nadzorom još od prvog prijavljenog slučaja u zemlji 2019. godine, i kod domaćih i kod divljih jedinki. „Svi resursi veterinarske službe su angažovani u cilju realizacije ovih mera,“ naglasio je. „Pre svega mislim na veterinare iz veterinarskih stanica, na veterinarske inspektore, ali i naše laboratorije koje se nalaze u veterinarskim naučnim ili specijalističkim institutima.“

afrička kuga svinja
afrička kuga svinja

Za kraj svoje izjave, podsetio je da se bolest ne prenosi sa životinje na ljude. Samim tim, i ako konzumiramo meso zaražene jedinke koja nije pokazivala simptome, neće biti većih posledica po nas. Pritom, bolest se ne prenosi ni na druge životinjske vrste i isključivo zaražava svinjske sorte.

Izvor: RTS

Pogledajte i: Afrička kuga svinja: 40 zabrane za premeštanje grla, Afrička kuga svinja: Bogatić traži pomoć

 

Tagovi