Kako javljaju stručnjaci, u Jablaničkom okrugu su zabeleženi slučaji afričke kuge svinja u lovištima kod divljih jedinki. Kako se bolest prenosi kontaktno, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede apeluje na građane, stočare koliko i lovce, da se drže propisanih mera bezbednosti.
Za sad domaćinstva bezbedna
Resorno ministarstvo javlja da u ovom trenutku nema nijedno gazdinstvo u Jablaničkom okrugu gde se pojavila afrička kuga svinja. Podsetićemo da je ova zarazna bolest registrovana u 918 gazdinstava i lovišta širom Srbije. Među 1.363 slučajeva ove bolesti, registrovane u preko 30 opština, uginulo je 662 svinje. Eutanazirano je sveukupno 11.840 grla različitih vrsta, a svako uspavljivanje životinja pratila je adekvatna dezinfekcija gazdinstava.
„U Jablaničkom okrugu, do sada nema registrovanih slučajeva afričke kuge kod domaćih, ali je bolest potvrđena kod divljih svinja“, saopštava resorno Ministarstvo. „Apelujemo na vlasnike da svaku promenu zdravstvenog stanja prijave veterinaru, kako bi se što pre obavila dijagnostika i u što kraćem roku preduzele neophodne mere“.
Afrička kuga svinja: trenutno stanje stvari
Kako obaveštava Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, veterinarske službe su do danas na teritoriji Republike izvršile 301.084 aktivnih nadzora domaćih i divljih svinja. Vlada Republike Srbije je oformila Operativni štab za sprečavanje, suzbijanje i iskorenjivanje zarazne bolesti. Predvodnik Štaba je predsednica Vlade Ana Brnabić, a njena zamenica je ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković.
Trenutno su u Srbiji sem lovišta i malih gazdinstava ugroženi i prerađivači mesa i prodavci mesnih proizvoda. Iako AKS nije ušla u komercijalna gazdinstva velike proizvodnje, širenje zaraze remeti tržište i ostvaruje manji profit. Zbog zaraze su zabranjeni i uvoz i izvoz dok se situacija ne sanira. Isto važi i za skupove bilo kakve vrste koji imaju veze sa svinjarstvom.
Bosna i Hercegovina – oba entiteta – i Hrvatska takođe redovno prijavljuju nove slučajeve afričke kuge svinja. Sve adekvatne mere suzbijanja bolesti su preduzete u ovim zemljama, ali je napredak i dalje spor. Mađarska, Rumunija i Bugarska takođe imaju velikih problema sa zaraženim mesom, a prisutni su slučajevi i u velikim zapadnoevropskim, centralnoevropskim i istočnoevropskim tržištima.
Podsećamo da afrička kuga svinja nije prelazna na ljude, kao ni na druge životinjske vrste. Konzumiranje zaraženog mesa neće uticati na naše zdravlje. Međutim, kako se bolest prenosi kontaktom, i dalje je strogo zabranjeno rukovati zaraženim jedinkama bez adekvatne opreme i nadzora nadležnog veterinara.
Izvor: Rešetka
Pogledajte i: Država i stručnjaci sarađuju da se suzbije afrička kuga svinja, Afrička kuga svinja registrovana u 918 gazdinstava