Kompanija „Agrosava“ je dugogodišnji prijatelj emisije „Bolja zemlja“ te ne čudi što su pozvali našeg i vašeg Srđana da overi jednu njivu u Čeneju. Jednu njivu, treba istaći, gde je setva pšenice u punom jeku.
Elena Benjik, master inženjer poljoprivrede, dočekala je Srđana naoružana informacijama, savetima za paore, ali i dobrom voljom. Ta dobra volja je tu zato što je setva dobro krenula. Vlage, kako navodi ona, i te kako fali, ali je ima sasvim dovoljno da se proizvodnja može nastaviti neometana. „Agrosava“ je i sama krcata kvalitetnim semenom, gde spadaju sorte LG Apilco, Alhambra i Quattrona.
„Agrosava“ u znaku saradnje – i dobrog rađanja, pride
Benjik je Srđanu pojasnila zašto se trenutno sadi LG Apilco. Naime, kako sada traje semenska proizvodnja, već od naredne godine će se kultura zasejana na ovom imanju u Čeneju sejati i na drugim poljima. Zbog promene u klimi, pogodno doba za setvu se ne završava striktno krajem oktobra, već se moće zaći malo i u novembar. „Agrosava“ uvek savetuje poljoprivrednike da se prilagode situaciji i da prate savete struke dok aktivno gledaju što u zemlju, što u nebo.
Od ekonomski najznačajnijih štetočina, Benjik je istakla cikade i glodare. Cikade, kao novi insekti, napadaju biljku i prenose tzv. virus patuljavosti koji izaziva zastoj u rastu i diskoloraciju listova. Zaštitari ovde imaju problem zato što bolest ne počinje da se manifestuje do početka sezone i „prezimi“ hladne mesece u međuvremenu.
Glodari jako često nasrću na biljke, ostavljajući rupe u zemljištu. Ove rupe zaštitari treba da napune otrovom, a onda da rupu zatrpaju. Naposletku, iako je posao ratara da zaštiti bilje od štetočina, ne smemo ugroziti živote divljači koja se možda tuda kreće.
Ukoliko posetite naš YouTube kanal, saznaćete šta se sve još može naći u ovom delu Čeneja što se trenutne setve pšenice tiče.