Državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dušanka Golubović apelovala je danas da se preventivnim merama spreči širenje afričke kuge svinja u zemlji.
Usledio i apel Uprave za veterinu
Po rečima sekretarke Golubović, AKS se u Srbiji pojavila 2019. godine. Od tada se redovno beleže slučajevi u seoskim gazdinstvima širom države. „od tada, kroz formiranje Nacionalnog kriznog centra, zatim regionalnih i lokalnih, do maksimalne uključenosti veterinarskih službi u sprečavanju širenja ove bolesti, na snazi su i primenjuju se sve mere,“ izjavila je za Tanjug Golubović. „Ono što posebno otežava ovu situaciju, jeste što se ova bolest širi i na određene zemlje u regionu koje se graniče sa Srbijom.“
Sekretarka je istakla da se AKS ne može preneti na ljude, te da je konzumacija mesa zaražene svinje bezbedna. Međutim, upozorava na veliku ekonomsku štetu koja prati širenje ove bolesti. Njen apel posebni akcenat stavlja na odgovornost proizvođača da se adekvatno primene sve propisne mere za zaštitu i suzbijanje AKS-a.
Naknadni apel je došao i iz Uprave za veterinu, stoji u zvaničnom saopštenju na sajtu Ministarstva poljoprivrede. „Ponovo apelujemo na sve uzgajivače svinja da ukoliko primete promene zdravstvenog stanja ili imaju uginuća svinja na svom gazdinstvu da hitno obaveste svog veterinara,“ navodi se u saopštenju. „A neophodno je i da lovci preduzimaju propisane mere.“ Instrukcije za tretman obolelih i uginulih svinja, kao i smernice ponašanja uzgajivača tokom epidemije, su izlistane na sajtu Ministarstva.
Širenje afričke kuge svinja po regionu
Vesti o širenju AKS-a dolaze širom Srbije, sa najkritičnijim zabeleženim slučajevima u selima opštine Pančevo. Jugoistok Srbije je takođe žarište, prvenstveno u selima opština Vranje, Bujanovac i Vladičin Han. Zaražena grla su spažena i u par leskovačkih sela.
U regionu je takođe primećen rast grla zaraženih AKS-om. U Bosni i Hercegovini, kako navodi Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske, je zabeleženo pojavljivanje bolesti na devet imanja u Bijeljini. Vesti o zarazi dolaze i iz Hrvatske, na području Posavskih Podgajaca u Vukovarsko-sremskoj županiji. Ovo je prvi put da je AKS prisutan u Hrvatskoj, a stručnjaci iz obe zemlje su već podneli adekvatne mere suzbijanja i zaštite.
Izvori: Tanjug, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Dnevnik
Pogledajte i: Afrička kuga svinja se širi sve više