Prema zvaničnim podacima, godišnje se pojede više od 100 milijardi banana. Od tog broja, čak 47% čine sorte kojima preti nestanak.
Kako prenosi „Unilad“, sorta banane „Kevendiš“ trenutno je na ivici izumiranja zbog posledica gljivičnog oboljenja poznatog kao „panamska bolest“. Usevi u Aziji, Africi, Bliskom istoku, Australiji i Centralnoj Americi su ozbiljno pogođeni ovim gljivama koje se prenose u tlu.
Glavni neprijatelj banana – gljiva
Bolest poznata i kao “uvenuće banane” predstavlja ozbiljan problem jer cilja na vaskularni sistem biljaka, uzrokujući smanjenje sposobnosti uzimanja vode iz zemlje. Istraživanja ukazuju na godišnju konzumaciju preko 100 milijardi banana, od kojih čak 47% čini sorta Kevendiš. Panamska bolest ranije je prouzrokovala štetu usjevima širom sveta, uključujući uništenje sorte “Gros Mišel”.
Džejms Dejl, profesor i vodeći u programu biotehnologije banana na Tehnološkom univerzitetu u Kvinslendu, objašnjava da je “Gros Mišel” bila glavna izvozna banana u prvom delu prošlog veka. Tokom 1950-ih, ova bolest je zarazila sve plantaže i naterala poljoprivrednike da pretraže novu sortu – “Kevendiš”, koja je brzo postala popularna zbog svoje otpornosti na soj T1.
Rešenje nije ni blizu
Trenutno se usevi suočavaju s panamskom bolešću uzrokovanom sojem T4, koji se širi znatno sporije nego prethodni sojevi. Stoga, Dejl predviđa da će proći još deset godina pre nego što banane sorte “Kevendiš” u potpunosti nestanu.
Novinar i autor knjige “Banana: Priča o voću koje je promenilo svet”, Dan Kopel, izjavljuje za “Insajder” da niko trenutno nema rešenje za ovaj problem. Po njemu, dugoročno rešenje leži u raznolikosti. S druge strane, kratkoročno rešenje uključuje stvaranje novih sorti voća koje su otporne na bolesti. Ovo je otprilike slično kao što je to bilo nakon izumiranja sorte “Gros Mišel”. Kopel ističe da je ključna dugoročna strategija masovna proizvodnja i prodaja različitih sorti banana, što bi povećalo genetsku raznolikost i smanjilo podložnost bolestima.
Izvor: 24 Sedam, Nikkei Asia, A-Z-Animals