Besplatna obuka na temu izvora finansiranja za mala i srednja preduzeća (MSP) i poljoprivredna gazdinstva iz sektora proizvodnje i prerade voća i povrća kreće u drugoj polovini jula. Biće obezbeđena i konsultantska podrška za 20 preduzeća koja planiraju realizaciju investicija
Investiciona podrška obuhvata nekoliko segmenata. Prvenstveno, tu je priprema i podnošenje zahteva za finansiranje putem kredita poslovnih banaka. Pokrivaju se i bespovratna sredstva nacionalnih i fondova unutar zemlje. Nakon obuke i mentorstva, mala i srednja preduzeća će moći lakše konkurisati za dobijanje bilo kog tipa investicije.
Novosadska konsultantska kuća Smart IPARD je zadužena za sprovođenje obuke. Prevashodno će se usredsrediti na gazdinstva koja proizvode ili prerađuju voće i povrće. Smart IPARD će pritom ispomoći i oko priprema zahteva preduzeća za podršku investicijama.
Kako će izgledati obuka?
Krajem jula, kao i u mesecima koji predsstoje, Smart IPARD će organizovati besplatne onlajn obuke za izradu poslovnih planova, te aplikacija za kredite banaka i podsticaje iz budžeta različitih organizacija. Među dodeliocima kredita i podsticaja za koje se vrši obuka spadaju AP Vojvodina, Republika Srbija, IPARD fond, te projekat Konkurentna poljoprivreda Srbije i mnogi drugi.
Obuka je samo prvi korak. Smart IPARD planira da naknadno napravi digitalni alat za podnosioce prijava da koriste. Alat će biti jednostavan i besplatno dostupan svakom proizvođaču. Korisnik dotičnog softvera će moći da proveri izvore finansiranja koje može da iskoristi, kao i da pronađe adekvatne načine da se na isti prijavi.
Kome besplatna obuka pomaže?
Informacije o raspolživim izvorima finansiranja obično ne dolaze do malih i srednjih preduzeća. Ovo je pogotovo slučaj sa proizvođačima koji su u ruralnim, slabo razvijenim i neadekvatno umreženim područjima. Pritom, tim poljoprivrednicima manjkaju efektivne veštine upravljanja finansijama i pripremanja adekvatnih poslovnih planova i aplikacija za investicionu podršku.
Putem ovog projekta, Smart IPARD se, kao što je naglašeno, fokusira na sektor voćarstva i povrtarstva. Konkretno se targetiraju proizvođači sirovih proizvoda, kao i proizvođači prehrambene robe. Cilj je da se u manje razvijenim predelima Srbije obezbede obuka, kursevi preko interneta i targetirano mentorstvo. Ovim putem, preduzeća i mala gazdinstva će moći da povećaju finansijsku pismenost i poboljšaju pristup i korišćenje finansijskih instrumenata.
Projekat „Velika mala privreda“ pomaže u realizaciji besplatne obuke i pomoći malim i srednjim gazdinstvima. Pride, finansiranje projekta vrši USAID, a sprovodi ga ACDI/VOCA.
Izvor: Agrosmart