Naučnici su zajedno sa radnicima u jednoj kompaniji za proizvodnju struje u Japanu radili eksperiment koji je merio njihov nivo stresa. Otkrili su promene u nivou stresa pre i posle eksperimenta sa biljkama.
Rezultati su nedavno objavljeni u časopisu HortTechnology i pokazali su da se broj zaposlenih sa visokim rezultatima na testu za merenje anksioznosti, nakon eksperimenta promenio. A kod 27 odsto zaposlenih zabeležen je značajan pad otkucaja srca u mirovanju.
Urađene su brojne studije u kojima je glavni predmet istraživanja bilo to kako sobne biljke utiču na zdravlje, ali većina je obavljena ili u laboratoriji ili u kancelarijskom okruženju i uključivala je samo pasivnu interakciju.
“Rezultati istraživanja pokazuju da bi poslodaci trebalo da ohrabruju svoje radnika da rade “odmor u prirodi” koji bi trajao tri minuta. Na ovaj način mentalno zdravlje zaposlenih moglo bi se poboljšati” rekao je dr Masahiro Toioda, glavni autor studije i profesor na Univerzitetu u Hiogo-u, gde je specijalizovana za hortikulturnu terapiju.
Ova studija nastavlja da ukazuje na to da biljke blagotvorno deluje na ljude.
Prema pozitivnim povratnim informacijama, polovina učesnika istraživanja zavolela je svoje biljke, možda je i to imalo uticaj na smanjenje stresa. Međutim, briga o biljci nekima je donela i dodatni stres, a kako bi izbegli da učesnici osećaju anksioznost kada im se biljke osuše ili uvenu, naučnici su imali biljke za zamenu.
Ukoliko niste u mogućnosti da držite biljku na stolu, autori studije savetuju, da bi i gledanje kroz prozor moglo pomoći, a još bolja bi bila i kratka šetnja van zgrade u kojoj radite.