Srpska poljoprivreda hrabro grabi napred ukorak sa svetom po pitanju digitalizacije i usvajanja modernih tehnoloških praksi. Pametna poljoprivreda je recept za budućnost i može rezultirati u obimnijim, krupnijim i kvalitetnijim prinosima.
Biotehnologija u razvoju
Domaći instituti za informacione tehnologije biosistema kao što je „BioSens“ smatraju da je ulaganje u biotehnologiju sledeći korak srpskih poljoprivrednika ka napretku. Kako tvrde, za domaće ratare nije više dovoljno imati dobar traktor, kvalitetne hibride i adekvatnu zaštitu.
Stručnjaci „BioSens-a“ svoj fokus usmeravaju ka nanotehnologiji. Samo za opremu koja prikuplja i analizira mikrobiom zemljišta i biljaka uložili su preko 10 miliona evra. „Biljke su postale izvor podataka,“ ističe Vladimir Crnojević, direktor „BioSens-a“. „Koliko imamo prave senzore i metode da to konvertujemo u podatke, to je aset za budućnost i dalji razvoj.“
Dronovi i pametna poljoprivreda
Primena dronova u domaćem agraru raste u zadnjih par decenija. Ratari danas mogu da tretiraju biljke lakše ukoliko nemaju pristup njivi (primera radi, zbog blata ili površinskih voda nakon obimnih padavina). Kompanije kao što je „Agro-Dron“ iznajmljuju ove leteće mašine poljoprivrednicima kao efektivne zaprašivače.
Predstavnik „Agro-Drona“, Momir Alvirović, opisuje dronove kao leteće atomizere koji produvavaju vegetaciju. „Finim sitnim kapima i kroz vazdušnu podršku, koju ostvaruje vrlo precizno i profilasno, dozira propisanu količinu preparata. Cena takve opreme i uvođenja je u ravni jednog voćarskog atomizera,“ naglašava Alvirović.
Digitalizacija agrara u Srbiji
Ratari, voćari, povrtari, vinogradari i ini proizvođači sve više koriste digitalne platforme za rešavanje ključnih birokratskih poslova vezanih za poljoprivredu. Kako ističe Ivana Popović, državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, preko 400,000 građana se prijavilo za subvencije upravo preko digitalnih platformi implementiranih u zadnjih par godina. Interes definitivno postoji, a centralizacija i pojednostavljenje u vidu digitalnih prijava je umnogome olakšalo proces.
IT i proizvodnja u harmoniji
Po pitanju izvoza, najprofitabilnije privredne grane u Srbiji su upravo proizvodnja hrane i IT industrija. Zajedno, one u državnu kasu donesu oko 7.5 milijardi evra. Samim tim, njihovim spojem možemo umrežiti srpske poljoprivrednike širom države, kao i da pratimo razvoj zemljišta i rast doprinosa u realnom vremenu. Kompanije poput „BioSens-a“ nude poljoprivrednicima niz aplikacija i pametnih platformi za proveru kvaliteta zemlje, praćenje pojave bolesti i štetočina, kao i predviđanja količine i kvaliteta useva.
Premda je ovaj sektor još uvek relativno mlad u Srbiji, trendovi pokazuju da će ubrzo narasti. Poljoprivrednici aktivno posećuju manifestacije u zemlji i regionu gde se redovno govori o modernim agrarnim rešenjima, te zelenoj privredi i ekološki zdravom pristupu obradi zemlje i ubiranju plodova. Sve je više reči i o primenjivanju etičkog oplemenjivanja semena na genetskom nivou zarad dobijanja jačih, otpornijih i kvalitetnijih biljaka.
Izvor: AgroPress