Iako je pšenica ne nekim parcelama u okolini Sombora požutela, stručnjaci kažu da ratari nemaju razloga za brigu, jer nije došlo do izmrznuća.
Pojava bolesti je u ovo doba uobičajna, pa bi sa zaštitom trebalo krenuti čim se vreme stabilizuje.
Na pojedinim parcelama ozimog ječma i pšenice požuteli su vrhovi listova, što je posledica golomrazice, ali stručnjaci kažu da razloga za brigu nema, jer u čvoru bokorenja nema izmrznuća.
– Čvor bokorenja nije pocrneo na poprečnom preseku i to govori da će kada budu došli lepi dani pšenica brzo iz ove faze bokorenja preći u fazu vlatanja i intenzivnog porasta. Za to su potrebne temperature iznad 10 stepeni, što je idealno za pšenicu – kaže savetodavac u PSS Sombor Zoran Boca.
Prva prihrana je odavno već završena, a ratari sada veća završavaju i drugu prihranu ozimih useva.
Restitucija poljoprivrednog zemljišta: Vraćeno 80 posto njiva, a evo kada će ostalo
– Uobičajeno je da se druga prihrana radi na 25 do 30 dana od prve, tako da ko nije uradio drugu prihranu krajnje je vreme da to završi – kaže Boca.
Na usevima pšenice i ječma primetne su bolesti, ali to su uobičajene pojave u ovoj fazi rasta.
– Na pšenicama smo registrovali prisustvo septorije, rđe, na gušćim sklopovima pepelnicu. Na ječmu imamo sočivastu pegavost i prisustvo pepelnice i rđe takođe – kaže Smiljka Mojsović iz PSS Sombor.
Ratari u narednom periodu, po stabilizaciji vremena, moraju da odrade tretman fungicidima i insekticidima, uz dodatak zaštite herbicidima.
Vlage u zemljištu trenutno ima dovoljno, ali zbog vetrovitog vremena moguće je isušivanje gornjih slojeva zemljišta, pa bi u narednom periodu dobro došla kiša. Zalivna norma je 25 do 30 litara.