Optimalni rok za setvu pšenice je već u toku, i ratari se polako spremaju za narednu sezonu. Ali, s obzirom na trenutno stanje u uzgoju ove setvene kulture, postavlja se niz pitanja. Ratare najviše interesuje ekonomska isplativost sejanja pšenice novog roda. Stručnjak „Agrosave“ i selekcioner semena, dr Nikola Hristov, je odvojio malo vremena za ekipu Bolje zemlje. Tim povodom je i podelio stručno mišljenje o ovogodišnjoj setvi.
Pre razgovoru o samoj setvi, dr Hristov se osvrnuo na ključne probleme koji su zahvatili ovu sezonu. Istakao je suvu jesen, pa obimne padavine tokom proleća i enormnih vrućine tik pred žetvu. Naposletku, pomenuo je nezadovoljstvo oko otkupne cene finalnog proizvoda. Dodao je i da su pojedini, mahom veliki proizvođači već krenuli sa ranom setvom. Naglasio je da struka dotičnu ne preporučuje malim proizvođačima zbog generalne neisplativosti ove prakse.
Dr Hristov o odabiru sortimenta pšenice
Glede same pripreme za setvu, dr Hristov je za Bolju zemlju istakao da ratari uvek treba da teže ka sađenju sertifikovanog semena. Skrenuo je pažnju i na postojanje različitih patogena koji „prezimljavaju“ u semenu i koji mogu da škode novim prinosima.
U svom obrazloženju o odabiru sorte pšenice za setvu, dr Hristov je apostrofirao da proizvođači, pogotovo vlasnici velikih površina, treba da zasade miks različitih vrsta ove kulture. Tu spadaju, kako ističe, i rane sorte, i sorte za kasniju setvu, kao i tzv. hlebne sorte poznate po potencijalu za velike prinose i sa dobrim parametrima tehnološkog kvaliteta. Dodao je da je danas ključno zasaditi sorte koje su tolerantne na poleganje i različite bolesti kako bi se ostvario optimalni učinak.
Ceo prilog sa dr Hristovom možete da pogledate na zvaničnom YouTube kanalu Bolje zemlje!