11343332030786304548

Revolucionarni plastenici u Radmilovcu: Budućnost poljoprivrede

Link kopiran u privremenu memoriju!

Ogledno dobro Radmilovac na smederevskom putu kod Vinče je „dom“ nekolicine plastenika visokog kapaciteta proizvodnje. Upravo zato je ekipa Bolje zemlje rešila da obiđe ovo imanje i porazgovara sa agrarnim stručnjakom, mr Živicom Jovićem. Glavna tema razgovora su bili plastenici – čemu služe, kakve vrste plastenika imaju, i kakva je proizvodnja u plastenicima u Srbiji trenutno.

Kakvi plastenici postoje?

Mr Jović je sa nama podelio da poljoprivredno dobro Radmilovac, pre svega, služi za podučavanje studenata Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu. Na ovom imanju, ističe mr Jović, oni mogu da steknu praktična znanja u domenu ratarstva, voćarstva, povrtarstva i vinogradarstva, kao i da ista primene u svakodnevnom radu.

U razgovoru sa našom ekipom, mr Jović je naveo da se objekti zaštićenog prostora mogu podeliti na više vrsta: na tunele, plastenike i staklenike. Istakao je i druge parametre po kojima delimo ove objekte, u zavisnosti od materijala, načina instaliranja, te oblika, visine i primene.

Prema njegovim rečima, tuneli, koji mogu biti niski i visoki, imaju oblik polumeseca. Od njih, niski služe za manje biljne kulture kojima ne treba potpora, dok visoki mogu bilo koju kulturu da sadrže.

Foto: Pixabay

Po pitanju savremenih plastenika, naš sagovornik je istakao da oni poput prostora u Radmilovcu imaju tzv. duplu foliju na naduvavanje. Prostor između dva sloja folije se širi i skuplja u zavisnosti od vazduha napumpanog unutra putem turbina.

Pritom, dodao je da pojedini plastenici i stalkenici nemaju grejanje. Sa druge strane, oni koji imaju mogu da ga ili koriste tokom čitave godine ili da se dogrevaju po potrebi. Kako je posebno naglasio, plastenici sa grejanjem velikog obima i čvrste konstrukcije su ozbiljna investicija. Oni su, kako ističe, namenjeni proizvođačima koji žele da imaju učinak 365 dana godišnje, u periodu od najmanje 5, a najviše 20tak godina.

Prisustvo plastenika i proizvodnja

Tokom našeg razgovora sa mr Jovićem, saznali smo da je vrlo malo površina u Srbiji pod savremenim staklenicima. Mr Jović se nada da će u budućnosti biti više objekata za hidroponsku proizvodnju sa modernom tehnologijom i automatizovanim procesima uzgoja. Kako on ističe, što je tehnologija savremenija, to su prinosi bolji, i samim tim posao unosniji finansijski.

Celokupni intervju sa mr Jovićem možete videti u prilogu dostupnom na našoj YouTube stranici. Očekujemo vas!

Tagovi