11343332030786304548

Bonsai na južnjački način

Link kopiran u privremenu memoriju!

Pesnikinja Dalmatinka Stanković iz Niša u svom dvorištu gaji više od stotinu solidnih primeraka minijaturnog drveća bonsai. Kako veli za medije, uzgajanje ove biljke naučilo ju je strpljenju i uživanju, pa sa lakoćom i mnogo ljubavi brine o svakoj stabljici.

Bonsai, što u bukvalnom prevodu znači stablo u posudi, nosi svoju posebnu lepotu upravo u toj karakteristici. Iako potiče iz Kine, bonsai je svetsku slavu stekao zahvaljujući Japancima, koji su ga prisvojili i razvili prepoznatljiv stil.

Image by Cengiz Karabay from Pixabay

Ova Nišlijka je ispričala da priča potiče od pre skoro 60 godina, kada su svi bili fascinirani Brus Lijem, išli u bioskope, gledali kineske filmove, i tada ju je zaintrigiralo to malo drvce – staro, a maleno, bukvalno džepno. Rekla je da je jednom prilikom, kada su imali samo dva kanala na televiziji, gledala neku emisiju u kojoj je čovek, ne seća se da li je bio Kinez ili Japanac, objašnjavao kako se uzgaja bonsai. Od tada, od malih nogu, razvila je ljubav prema bonsaiju, koja traje do danas.

A be, bonsai bome bogato i berićetno se brsti, bratac

Dodala je da ju je uzgajanje bonsaija naučilo strpljenju i uživanju, te da sa lakoćom i mnogo ljubavi brine o svakom drvcetu. „To je moj bensedin, ja tablete već više od 30 godina ne konzumiram. Šišam biljčice, družim se s njima, zalivam ih, tuširam. Uz muziku rastu, s njima pričam, budem sama tako veći deo godine i družimo se“, razdragano je naglasila Stanković.

Image by Ilona Ilyés from Pixabay

Dalmatinka se priseća kako su joj biljke pomogle da se oporavi pre 20 godina. Rekla je da je tada imala moždani udar i bila nepokretna. Iako su doktori tvrdili da neće moći hodati, vremenom je, uz pomoć štaka, polako počela da se kreće. Bila je uporna i koristila radnu terapiju da se natera da ustane, makar i četvoronoške, kako bi zalivala cveće i okopavala zemlju. Danas, pored bonsaija, ima i drugo cveće i drveće, a u jezercetu u dvorištu čuva zlatne ribice. Smatra da je to njen mali raj i ponosi se time kao pesnikinja.

U slobodno vreme piše poeziju, inspirisana svojim vrtom. Ima dve samostalne zbirke i jednu zajedničku. Na jednoj internet stranici navedene su cene ovih biljaka u Srbiji, gde najjeftinije drvce košta 7.600 dinara, dok se za najskuplje mora izdvojiti gotovo 30.000 dinara.

Izvor: 24 Sedam

Tagovi