Naslovna Poljoprivreda Cena pšenice, cena prehrambenih proizvoda – i cena poštenja!

Cena pšenice, cena prehrambenih proizvoda – i cena poštenja!

88
0

Kretanje cena pšenice nije onakvo kakvom smo se nadali. Pritom, saznajte o čemu je premijer pričao sa paorima, kao i o sanaciji zloupotrebe agrarnog zemljišta.

Rast cena pšenice od 2020. godine

Cene pšenice su pale na najniži nivo od septembra 2020. godine, dosegnuvši 5,20 dolara za bušel (27,2 kg), uglavnom zbog mogućnosti štrajka železničara u Kanadi i povoljnih prognoza proizvodnje u Ukrajini.

Mogućnost štrajka u kanadskoj železnici podstakla je poljoprivrednike da unapred prodaju pšenicu kako bi izbegli predviđene probleme s transportom. Očekuje se da će Kanada proizvesti oko 25,3 miliona tona pšenice u sezoni 2024/2025, prenosi portal Trading Economics. Američko ministarstvo poljoprivrede (USDA) povećalo je svoje prognoze za proizvodnju pšenice u Ukrajini za 10,8%, na 21,6 miliona tona, a očekivani porast ponude dodatno je snizio cenu pšenice.

U Evropi situacija nije tako povoljna, jer Francuska očekuje najgoru žetvu u više od 40 godina. Prema prognozama, francuska proizvodnja pšenice mogla bi u sezoni 2024/2025 pasti na 25,2 miliona tona, što je 27% manje u odnosu na petogodišnji prosek, izveštava analitička agencija Argus. Neprekidne kiše, nedostatak sunca i niske temperature koje podstiču razvoj bolesti negativno su uticale na prinose i kvalitet pšenice u većini francuskih regiona, navodi Bloomberg.

I pored pesimističnih prognoza za Francusku i nešto smanjenog prinosa u Rusiji, svetske cene pšenice na robnoj berzi u Čikagu ostaju niske zbog dobre snabdevenosti tržišta pšenicom iz Sjedinjenih Američkih Država.

Image by Organic mantra from Pixabay

Premijer o cenama prehrambenih proizvoda

Premijer Srbije, Miloš Vučević, održao je sastanak sa predstavnicima vodećih trgovačkih lanaca. Razgovarao je i sa ministrima unutrašnje i spoljne trgovine i privrede, Tomislavom Momirovićem i Adrianom Mesarović. Cilj sastanka bio je da se u najkraćem roku stabilizuju cene određenih prehrambenih proizvoda na domaćem tržištu u poređenju sa regionom.

Vučević je podsetio da je prošle godine sprovedena akcija „Bolja cena“. Tokom iste, navodi on, su prehrambeni proizvodi bili sniženi. Ovo je doprinelo poboljšanju životnog standarda građana, kako je saopštila Vlada Srbije. Premijer je naglasio da je trgovinska delatnost unapređena, sa elementima liderske pozicije, i da značajno doprinosi rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Izvor: Shutterstock/Maja Marjanovic

Takođe je istakao da su trgovački lanci ključni za unapređenje životnog standarda građana, zbog čega Vlada Srbije održava kontinuirani dijalog sa njima. Na sastanku su se, pored toga, razmatrala i pravna regulativa ove privredne grane, marže, carine, kao i uslovi rada.

Prijavite malverzacije!

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uputilo je novo obaveštenje poljoprivrednim proizvođačima. Prema rečima obaveštenja, sada se intenzivno radi na izmeni Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju. Ove izmene će omogućiti poljoprivrednicima upis parcela u elektronski Registar poljoprivrednih gazdinstava putem posebne izjave overene kod notara. Tom izjavom, pod krivičnom i materijalnom odgovornošću, garantuju da zaista obrađuju prijavljenu parcelu, što će biti proveravano od strane nadležnih inspekcija.

Photo by no one cares on Unsplash

Cilj predloženih izmena i dopuna Zakona je da pravo na podsticaje ostvaruju samo oni poljoprivredni proizvođači koji prijavljeno zemljište zaista obrađuju u svoje ime i za svoj račun. Na taj način, vlasnici zemlje koji je ne obrađuju, već je izdaju u zakup, neće imati pravo na subvencije.

Ministarstvo apeluje na poljoprivredne proizvođače da sačekaju donošenje ovih izmena i dopuna Zakona. Njima će jasno biti definisani uslovi i načini prijave, u skladu sa zakonskim regulativama. Poljoprivredni proizvođači koji imaju saznanja o zloupotrebama u vezi sa prijavom poljoprivrednog zemljišta pozivaju se da od danas dostave informacije na elektronsku adresu prijavizloupotrebu@minpolj.gov.rs.

Foto: unsplash tomas tumat

Ministarstvo je naglasilo da je svaka informacija izuzetno vredna. Informisanost će omogućiti bržu reakciju i sprečavanje pokušaja prevare, kao i ubrzanje isplate subvencija onima koji zaista imaju pravo na njih. U zaključku saopštenja se navodi da je zajednički interes da novac svih građana Srbije. Naime, on je namenjen jačanju poljoprivrede i prehrambene industrije, bude iskorišćen na najbolji mogući način.

Izvori: AgroTV (1, 2, 3)