11343332030786304548

Cena pšenice još uvek nije formirana

Link kopiran u privremenu memoriju!

Sunčica Savović iz udruženja „Žita Srbije“ izjavila je da cena pšenice još uvek nije formirana. Ukoliko bi se određivala po trenutnim merilima, iznosila bi 18 dinara .

„To svakako nije zadovoljavajuća cena za proizvođače, jer je prosto negde u liniji, sa proizvodnom cenom, ali imamo još dvadesetak dana do žetve da se situacija promeni,“ naglasila je Savović. „Svakako će zavisiti od ponude i tražnje.“

Nezadovoljstvo ratara

Članovi Saveza udruženja poljoprivrednika Banata je oštro reagovao na konstataciju Savovićeve da je proizvodna cena jednaka potencijalnoj otkupnoj. „Demantujemo navode da je proizvodna cena pšenice 18 dinara, to nije tačno, proizvodna cena pšenice je 30 do 32 dinara, po svim mogućim inputima,“ izjavio je Dejan Rakić, predstavnik Saveza. „Definitivno je cena pšenice pala zbog zabrane izvoza prošlogodišnjeg roda, u okruženju i na berzama je sada 27 dinara.“

Cene semena, mineralnog đubriva, prihrane i primenjivanih tretmana su bitno uticale na visinu troškova proizvodnje pšenice za ovu godinu. „U troškove ulazi urea, koju smo u decembru i januaru plaćali po ceni od 120 dinara, i bila je znatno skuplja nego što je sada.“, nastavio je Rakić. „Tu je i cena nafte od 200 dinara u setvi, cena semena pšenice od 100 dinara po kilogramu u setvi i mešano đubrivo, koje je prošle jesni bili oko 80 dinara kilogram, možda i više. Hemija, odnosno zaštita biljaka je otišla 30 odsto gore, u odnosu na prošlu godinu.“

Foto: Bolja zemlja

“Ratari opljačkani”

Agrarni analitičar Čedomir Keco smatra da u Srbiji odavno ne važe pravila dobrog poslovnog ponašanja. Ovom izjavom je obuhvatio i kupce poljoprivrednih proizvoda i trgovce neophodnom robom, a nije izostavio ni usluge u održavanju proizvodnje. „Ratari su doživeli da mineralno đubrivo urea ima upola manju cenu od jesenje, kada je širena vest da je i neće biti. I ova nova cena od 450-600 evra za tonu je znatno veća od cene pre ratnih dejstava u Ukrajini,“ dodao je, uz tvrdnju da se ratari koji su se zadužili robom ili kupili ureu prošle jeseni osećaju opljačkanim i prevarenim.

Ove godine se očekuju znatno manji prinosi pšenice, kao i pad u kvalitetu. Razlog je obimna količina padavina koja je dovela do poleganja useva, kao i pojave bolesti i štetočina. Pride, zbog vode u njivama, sama žetva će kasniti, što naknadno utiče na cenu i kvalitet finalnog proizvoda.

Izvor: Danas

Tagovi