Cene voća u marketima, na pijacama i u maloprodajnim objektima su više nego ikada, međutim profit i dalje izmiče proizvođačima. Sem voćara i krajnjih potrošača, i otkupljivači nalaze sebe u problemu, a rešenje se ne nazire.
Cene voća uvredljivo male
Cene u maloprodaji malina, kupina, borovnica su paprene. Pak sa druge strane, proizvođači tvrde da je u otkupu katastrofalno niska cena. Do te mere je niska i maltene ponižavajuća da su mnogi malinjake i kupanjake ostavili neobrane. Naravno, ni treća strana nije ostala netaknuta. Naime, otkupljivači kažu da nemaju računicu ponuditi više voćarima. Podsetićemo da se trenutno kupina otkupljuje za 85 do 90 dinara dok je malina u proseku bila nešto iznad 200 dinara. Prošle godine, navode ratari, plaćalo se više nego duplo.
„Ono što sam prošle godine zaradio, ja sam ove godine dao. Faktički sam na nuli, da ne računam moj rad,“ istakao je voćar Raco Bataković iz Bele Crkve. Njegov sentiment deli i sameštanin, kupinar Dragan Plavšić. „Cena je očajna. Odustao sam, sam sam. Radnike da platim, nemam račun. Ne mogu dnevnicu svojim kupinama da ostvarim,“ lamentira Plavšić. „Ko plaća radnike, ja mislim da je u minusu ove godine.“
Veselin Popović iz Ivanjice je podelio i svoje mišljenje, koje se ne razlikuje previše od njegovih kolega iz Bele Crkve. „U sledećoj godini mislim da će se raditi dosta krčenja malina,“ istakao je Popović razočarano. „Jer nemamo potrebe da radimo nešto što ne možemo da radimo.“
Nevreme dodatni problem voćarima
Kao da loša cena nije bila dovoljna muka za proizvođače , dodatno ih je dotuklo nevreme. Podsetićemo da su pojedini zasadi voća potpuno uništeni kao direktan rezultat superćelijskih oluja i pratećeg grada koji je tutnjio Srbijom sredinom jula. Zoran Milović iz Sivčine se u svojoj izjavi za medije dotakao ove teme. „Dosta godina unazad smo i prodavali i pekli rakiju,“ ističe Milović. „Ove godine stvarno ni mi, ni ,da kažem, celo ovo podneblje, neće imati voća da ispeče, niti će imati rakije.“
Rezignirano se na ovu temu nadovezao i Bataković. „Zamislite da nema nijedne jabuke, nijedna kruška, šljiva, ništa! Evo, kao na vrhu Mučnja, ništa nema da se ubere da se pojede,“ naglasio je Bataković, gestikulacijom pokazujući na planine iza sebe. „Stvarno nema ni trešanja, ničega nije ostalo.“
Činjenica je da će oni sa malo tanjim novčanicima ostati željni voća ove godine. A proizvođačima koji gotovo da ništa nisu zaradi tek dolazi duga i teška zima.
Izvor: Infoliga