Po rečima vojvođanskih povrtara, crni luk će i dalje držati visoku cenu na domaćem tržištu. Potrošači će ga i dalje plaćati od 160 do 180 dinara po kilogramu. Međutim, poljoprivrednici naglašavaju da će uspeti da pokriju troškove ovogodišnje proizvodnje.
Uticaj padavina na prinose
Prošle godine, cena crnog luka u veleprodaji je bila skoro 50% manja od trenutnih 75 do 80 dinara po kilogramu. Razlika u cenama između maloprodaje i veleprodaje, naglašavaju poljoprivrednici, se i dalje preliva u džepove trgovaca.
Dragan Guljaš, veliki povrtar iz Silbaša u opštini Bačka Palanka, navodi da su i cene proizvodnje skočile za 50%. Kao razlog navodi hemijske tretmane koji su se učestali. Naime, proizvođači su ove sezone koristili za trećinu više zaštitnih sredstava nego prethodne godine. Stručnjaci su preporučivali ovu praksu kao odgovor na potencijalne bolesti i najezdu štetočina usled ogromne količine padavina. „Vlažna klima doprinela je pojavi bolesti,“ naglasio je Guljaš. „Pa smo svakih četiri do sedam dana morali da koristimo zaštitna sredstva da bi se povrće održalo zdravo i razvijalo, što je znato uvećalo troškove proizvodnje. Hemija je skuplja 20 do 30 odsto u odnosu na prošle godine, a trebalo ju je i do 30 odsto više nego ranijih godina.“
Crni luk u brojkama
Kako navodi Republički zavod za statistiku, u proleće prethodne godine crni luk je skinut sa 4.114 hektara, a prinos je iznosio 35, 031 tona, odnosno u proseku oko 8.5 t/ha. Đorđe Vojnović, asistent na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, naglasio je da će statistika imati podatke o posejanom luku tek na kraju godine. Dodao je i da trenutni profesionalni povrtari mogu da ostvare prinos i do stotinu tona po hektaru.
Po pitanju pokrivanja troškova proizvodnje, Guljaš je naglasio da će ga ostvariti čak i sa trenutnim prinosima koji su, kako tvrde poljoprivrednici, „prepolovljeni“ u odnosu na prošlu godini. Dotakao se i cene uvoznog luka koja iznosi 120 dinara i neće se menjati. Trenutno nema uvoznog luka na tržištu, a da domaćeg luka još uvek imamo u dovoljnim količinama za sopstvene potrebe. Sem domaćeg, dodaje Guljaš, domaći crni luk se izvozi i u zemlje regiona, konkretno u Severnu Makedoniju, Albaniju i Hrvatsku.
Izvor: Dnevnik