11343332030786304548

Crnogorska domaća malina se meša sa uvoznom iz Srbije

Link kopiran u privremenu memoriju!

Veliki broj malinara i hladnjačara iz Crne Gore tvrde kako se domaća malina izvozi u Srbiju, te meša sa srpskom i uvozi natrag. Uvozna malina je uglavnom smrznuta i više cene, i prodaje se bez obzira na činjenicu da još uvek ima domaće maline iz prethodnog roda na tržištu.

Crnogorska malina u brojkama

Direktor Biotehničkog centra u Bijelom Polju Dejan Zejak je za crnogorski list Vijesti objasnio apsurdnu situaciju oko izvoza i uvoza maline. „Iz doline reke Lim ta malina ide u neki otkupni centar negde u Lazarevcu, Beogradu ili Arilju,“ istakao je Zejak. Dodao je da među uvezenim malinama ima i plodova iz ostalih republika u okruženju. „Tržište koje je najbliže i najtradicionalnije za izvoz naše maline jeste Srbija. Godišnje se iz Crne Gore izveze oko 500 tona maline. Ako znamo da Republika Srbija ima godišnju proizvodnju od 60 do 100 hiljada tona, onda nam je jasno da ovih 500 tona učestvuje sa svega 0,05 posto u ukupnoj proizvodnji.“

Kako Monstat prenosi, Crna Gora je izvezla preko 111 tona zamrznute maline za oko 266 hiljada evra u prvoj trećini ove godine. Poređenja radi, uvezeno je preko 13 tona smrznute maline, u vrednosti od 84 hiljade evra. Prethodne godine Crna Gora je uvezla skoro 34 i po tone zamrznute maline. Izvezeno je preko 214 tona istog tipa proizvoda. Uvezeno je sveukupno preko 2 tone svežeg voća, u iznosu od 25 hiljada evra. Sveža domaća malina se nije izvozila iz zemlje.

Domaći proizvođači, prerađivači i izvoznici se snalaze oko plasiranja domaćeg proizvoda. Hladnjača „Kujović“ je na tržište izbacila pakovanja smrznute maline od 250g koja koštaju gotovo duplo jeftinije od uvezenih proizvoda iz Srbije. Ovo su uradili, naglašavaju predstavnici hladnjače, kako bi ostvarili kontinuiran rad ove godine.

Foto: Facebook/Malina Ratkovo

Rešenje u prerađivačkoj industriji

Problemi crnogorskih malinara se ne završavaju sa peripetijom oko izvoza i uvoza. Naime, zbog najavljene niske otkupne cene mnogi malinari su pokosili svoje malinjake. Proizvođači koji će ove godine brati maline ubraće manje prinose budući da su obimne padavine desetkovale ovogodišnji rod. Neke od problema se mogu rešiti podizanjem prerađivačke industrije, kako prenose iz Ministarstva poljoprivrede. Pritom, čelnici ministarstva su najavili da će ove godine pomoći hladnjačarima koji još nisu prodali svu prošlogodišnju malinu Srbiji. To će, kako se navodi na Vijestima, uraditi mimo strogih procedura pregovaračkog procesa.

Izvor: AgroTV

Tagovi