Srbija je, leto 2024. godine. Meteo-alarm nam je crven, a voda u oskudno malom stanju. Kako rešiti ove probleme? Sleduje par crtica.
Pazite na meteo-alarm – zaštita protiv vrućine
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorava da će intenzivan toplotni talas trajati i u drugoj dekadi jula, sa maksimalnim temperaturama od 35 do 40 stepeni Celzijusa i uz tropske noći.
Na teritoriji cele Srbije na snazi je crveni meteo-alarm, što označava vrlo opasne vremenske uslove. Uprava Severnobačkog okruga apelovala je na poslodavce da obezbede adekvatne uslove rada za zaposlene koji rade na otvorenom, kako bi se osigurala njihova bezbednost i zaštita.
Smernice za besbednost
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u svojim Smernicama za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama preporučuje poslodavcima da, ukoliko je moguće, organizuju rad na otvorenom tako da se izbegne obavljanje teških fizičkih poslova i izlaganje zaposlenih direktnom sunčevom zračenju tokom perioda visokih spoljnih temperatura, posebno između 11 i 16 časova.
Na teritoriji Severnobačkog upravnog okruga, inspekcijske službe vrše pojačanu kontrolu kako bi se smanjio rizik po zdravlje radnika pri radu na visokim temperaturama na otvorenom, i kako bi se poslodavcima ukazalo na način postupanja u slučaju pojave zdravstvenih problema vezanih za rad na visokim temperaturama, u skladu sa Smernicama za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama.
Zbog očekivanih ekstremno visokih temperatura koje mogu dovesti do lako izbijanja požara na otvorenom prostoru i njegovog brzog širenja, što može ugroziti ljudske živote i izazvati veliku materijalnu štetu, apeluje se na građane da se pridržavaju Zakona o zaštiti od požara i drugih propisa. Zabranjeno je spaljivanje trave i niskog rastinja na otvorenom prostoru, ostataka žetvenih useva, spaljivanje smeća, kao i loženje vatre u šumama i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume. U slučaju izbijanja požara, slučaj treba prijaviti vatrogasnoj službi na broj 193.
A šta ćemo sa vodom?
Zapadna Srbija se suočava sa ozbiljnim problemima u vodosnabdevanju zbog sušnog perioda, a situaciju dodatno otežava neracionalna potrošnja građana, izvestio je Republički hidrometeorološki zavod. Potrošnja vode u prigradskim naseljima Užica i na seoskim područjima dostiže rekordne nivoe.
Iz užičkog vodovoda potvrđeno je da još uvek uspevaju da obezbede dovoljne količine vode. Jedino odudara Drežnik, gde se povremeno javljaju problemi. Na svim ostalim područjima uspevaju da održe uredno vodosnabdevanje. Ekipe JKP “Vodovod” su u celodnevnom dežurstvu i obilaze ugrožena područja radi otklanjanja problema. Informacije sa terena ukazuju da ljudi, pored malina, borovnica i vrtova, počinju da zalivaju i šljivike. Građani su apelovani da racionalno troše vodu i da prevelikom potrošnjom ne ugrožavaju svoje komšije, te je istaknuto da je nedopustivo da neko zaliva šljive dok komšija nema vode za piće.
Čačanski problemi
U Čačku, gradonačelnik Milun Todorović obratio se lokalnim medijima. Izjavio je da se u selima veliki broj domaćinstava bavi zalivanjem obradivog zemljišta. A to, navodi on, može izazvati značajne probleme. On je naglasio da se u Lipnici, na primer, dnevno upumpa 20 sekundarnih litara vode, dok se potroši 23 litra, što je neodrživo. Todorović je izrazio zabrinutost zbog mogućnosti da mnogi nesavesni korisnici zalivaju svoje bašte, dok drugi nemaju dovoljno vode.
Gradonačelnik je takođe naveo da se u Čačku trenutno troši 510 sekundnih litara vode iz vodosistema “Rzav”. Istakao je da se aktivno bore sa biološkim minimumom na hladnoj rezervi “Ševelj”. Pritom, kako ističe, on se nada da će izgradnjom brane Svračkovo, planiranom za naredne dve godine, rešiti mnoge probleme u pet lokalnih samouprava.
Posebno je istaknuta važnost fokusa na MZ Lugovi i vodosistem “Bačevac”. Za njegovo stavljanje u funkciju se planira potpisivanje ugovora sa izvođačem za sanaciju rudarskog okna vrednog dva miliona dinara sledeće nedelje. Todorović je apelovao na građane da racionalno koriste vodu za piće i najneophodnije potrebe, s obzirom na veliku potrošnju u prigradskim delovima. Naglasio je i da lokalna uprava čini sve što je moguće da se izbegnu restrikcije vode.