Sutra, 15. jula, održaće se sada već tradicionalni „Dani srpske kajsije“ u selu Miokovci opštine Čačak. Tokom manifestacije će se prezentovati privredno-kulturni karakter srpskog sela, kao i održivost savremene voćarske proizvodnje na području kako Grada Čačka i okoline, tako i čitave države. Miokovci su inače poznati po kvalitetnim prinosima kajsije već decenijama unazad. Zasadi ove kulture se prostiru na bezmalo 250 hektara duž čitavog sela.
Organizatori manifestacije su MZ Miokovci i Udruženje „Miokovačka kajsija“. Pokrovitelj je Grad Čačak, a na organizaciji sarađuje i Turistička organizacija ovog grada.
„Dani srpske kajsije“: program
Kako javlja Glas Zapadne Srbije, manifestacija „Dani srpske kajsije“ se svečano otvara u 17 časova. Sat vremena kasnije otvara se prvi Okrugli sto tokom događaja. On nosi ime „Izmrzavanje kajsije u 2023. godini“, a moderaciju vrši stručnjak pri Agronomskom fakultetu u Čačku, dr Ivan Glišić.
Drugi po redu Okrugli sto biće održan u 20 časova. Njegova tema je „Rakije od kajsije. Izbor i ocena najboljih kajsijevača“. Za moderaciju ovog Okruglog stola zadužen je istraživač pri Institutu za voćarstvo u Čačku, dr Branko Popović.
Kulturno-umetnički program ni ove godine neće izostati. U 19 časova, između dve tribine sa okruglim stolovima, nastupiće članovi ŽKUD „Dule Milosavljević Žele“, te „FRA“, „Bambi“ i „Radiša Poštić.“
Stručni karakter manifestacije
„Dani srpske kajsije“ su po prvi put organizovani 2009. godine. Ove godine, sama manifestacija će imati stručni karakter. Prema mišljenju stručnjaka, oba pomenuta okrugla stola su veoma bitna s obzirom da je miokovački kraj podneblje prepoznatljivo po najkvalitetnijem rodu kajsije.
Dr Glišić povodom događaja naglašava da je ovogodišnji rod kajsije u značajnoj meri podbacio. Međutim, kako tvrdi, postoje mesta gde je ova voćka opstala, i o tome će se na okruglom stolu i diskutovati. Premda je odabir najbolje kajsijevače za nijansu manje važan od prethodne teme, svakako je izuzetno bitan po lokalnu ekonomiju, a i pre svega sam ponos Miokovaca. „ako je ovde u tolikoj meri prisutna sirovinska baza, imamo kajsiju, logično bi bilo da imamo i lep proizvod, odnosno rakiju od kajsije“, zaključuje Glišić.
Po njegovim rečima, premda su klimatske nepogode imale negativnih uticaja na plodove i premda će prinosi biti manji, i dalje će biti ekonomski značajni, kao i isplativi. Za kraj svog izlaganja, dr Glišić je podsetio voćare da tretiraju i dalje biljke pred zrenje. Naime, još uvek postoji opasnost od truleži.
Izvori: Glas Zapadne Srbije, Info Press