Narodni muzej Kikinda i Udruženje žena „Sunce“ iz Padeja organizovali su tradicionalnu manifestaciju „Dan Suvače“. Ovaj događaj se proslavlja već deseti put, a najnovija iteracija je uspešno prošla i medijski dobro ispraćena, javlja Radio Televizija Vojvodine.
„Dan Suvače“ u znaku jubileja
Udruženje „Sunce“ iz Padeja, gde je ovaj put manifestacija održana, je predstavilo svoje tradicionalne rukotvorine prisutnim gostima. Posetioci su imali priliku da, pored gastronomskih specijaliteta, nauče nešto novo o kikindskom mlinu na suvi, tj. konjski pogon.
Gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač je takođe prisustvovao događaju. Tim povodom je izjavio da ga uvek raduju manifestacije ovog tipa. Kako je naglasio, one predstavljaju kulture i običaje svih naroda koji žive na teritoriji Kikinde. „Ove godine je domaćin selo Padej u opštini Čoka. Ali to je sve severni Banat, isti mentalitet, slična kuhinja. Sve ono što smo imali prilike da probamo i na šta smo svi mi odavno veoma ponosni,“ dodao je gradonačelnik.
Veza Padeja i Suvače
Slavica Gajić, viši kustos etnolog Narodnog muzeja Kikinda, istakla je značaj ove manifestacije. „Zahvaljujući brojnim programima koje organizujemo, Suvača je odavno poznata na turističkoj mapi naše zemlje. Domaćin nam je Padej iz razloga što je 1899. godine kompletna drvena konstrukcija Suvače donesena iz tog sela u Kikindu gde je funkcionisala sve do 1945. godine,“ podsetila je Gajić.
Dragica Radanov, predsednica Udruženja „Sunce“, govorila je o tradicionalnom spremanju langoša, tj. mekike. Kako naglašava Radanov, svake godine za Nikoljdan/Mikulaš članice Udruženja prave langoš za sve meštane Padeja. Time je celo selo na ovaj ili onaj način uključeno u proizvodnju ove hrane. Naglasila je da je padejski langoš deo tradicije sela, da je to njihov brend koji će uvek održavati.
U celoj opštini Čoka, padejsko Udruženje žena je jedno od najaktivnijih. Kako ističe predsednica Opštine Čoka Stana Đember, Padej i Suvača su „…usko vezani, s obzirom na to da se jedan veliki deo sela nalazi u objektu, što je nama vrlo važno i drago.“ Opština godinama redovno ulaže u lokalna udruženja bilo koje prirode uz želju da sačuvaju tradiciju. „Mala smo sredina. Ali uprkos brojnim problemima u oblasti demografije, trudimo se da zadržimo mlade,“ zaključila je Đember.
Izvor: AgroTV