11343332030786304548

Donau Soja, FAO, šećer i druge vesti

Link kopiran u privremenu memoriju!

Šta to organizuje Donau Soja sa EIT Food-om? Da li Ministarstvo pomaže agraru ulaganjem u novi projekat oko borbe protiv antimikrobne rezistencije? Ove i naredne vesti saznajte ispod.

Izvor: Donau Soja
Izvor: Donau Soja

Donau Soja (Oh, Boy-a)

Konferencija pod nazivom „Spremni za nove EU regulative: Perspektiva regenerativne poljoprivrede“ biće održana 5. novembra 2024. godine u Novom Sadu, u organizaciji udruženja Donau Soja i EIT Fooda. Cilj ove konferencije je podizanje svesti o novim regulativama Evropske unije u svetlu zelene tranzicije i priprema poljoprivrednog sektora Srbije i regiona za ove promene. Ključna tema biće održiva, regenerativna poljoprivreda, koja se smatra suštinskim faktorom u borbi protiv klimatskih promena. Konferencija će se fokusirati na primere dobre prakse i ulogu lidera u poljoprivrednom sektoru u implementaciji ciljeva održivog razvoja.

EIT Food, kao deo Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju, ima za cilj stvaranje okruženja koje podstiče inovacije i preduzetništvo u poljoprivrednom sektoru širom Evrope. Fokus ovog programa je podrška poljoprivrednicima u prelasku na regenerativne poljoprivredne prakse kako bi se odgovorilo na izazove vezane za klimatske promene i sigurnost hrane. Donau Soja, neprofitno udruženje sa sedištem u Beču, takođe podržava ovu tranziciju kroz promovisanje održive, bez GMO proizvodnje soje, sa regionalnim kancelarijama u Srbiji, Ukrajini i Moldaviji.

Fao Roma 832
Fao Roma 832

Rezistencija, šećer, podsticaji, aflatoksin…

Paralelno sa ovim, Ministarstvo poljoprivrede Srbije zajedno sa Organizacijom za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) započinje projekat za borbu protiv antimikrobne rezistencije u poljoprivredi, vredan oko 120 hiljada dolara. Ovaj projekat će poboljšati kontrolu antimikrobne rezistencije u hrani i izvoznim procesima. Time će se osigurati veća bezbednost hrane u skladu sa evropskim standardima. Finansiranje projekta u potpunosti obezbeđuje FAO. Njegov cilj je usklađivanje politike Srbije sa politikama Evropske unije u oblasti zdravstvene bezbednosti hrane.

Nepovoljni vremenski uslovi, posebno dugotrajna suša, negativno su uticali na ovogodišnji rod šećerne repe u Srbiji. Prinosi variraju u zavisnosti od lokacije, ali retko dostižu 60 tona po hektaru, što je značajno manje od uobičajenih rezultata. Kompanija „Sunoko“, koja upravlja šećeranama u Pećincima, Kovačici i Vrbasu, saopštila je da, uprkos slabijim prinosima, neće biti nestašice šećera na domaćem tržištu, niti se očekuje povećanje cena. Iako su prinosi šećerne repe umanjeni, pojedini proizvođači su ostvarili bolje rezultate i očekuju dobit.

Takođe, Ministarstvo poljoprivrede je raspisalo novi Javni poziv. Dotični je vezan za podnošenje zahteva za podsticaje za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, uključujući nabavku novih mašina i opreme za unapređenje stočarstva. Zahtevi se podnose od 18. oktobra do 2. novembra 2024. godine putem eAgrar platforme. Najveći iznos podsticaja koji poljoprivrednici mogu dobiti iznosi 1.500.000 dinara.

Na kraju, Ministarstvo poljoprivrede odlučilo je da zadrži trenutnu graničnu vrednost aflatoksina M1 u sirovom mleku od 0,25 μg/kg. Informacija je obelodanjena iako su postojale spekulacije o snižavanju ove vrednosti. Standard će ostati na snazi do decembra 2025. godine, u skladu sa merama za smanjenje nivoa aflatoksina u mleku. Ovaj nivo je u skladu sa svetskim standardima koje primenjuju zemlje poput SAD-a, Kine i Rusije.

Izvori: AgroTV (1, 2, 3, 4, 5)

Tagovi