Eko Agrar? Pa FAO? A pritom cene repromaterijala? A preko toga i uljana repica? Kakve su to nove vesti za ovaj petak? Saznajte.
Eko Agrar i FAO
Zlatiborski Eko Agrar je pokrenuo partnerstvo sa Organizacijom za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) u okviru projekta „Jačanje otpornosti sektora poljoprivrede na elementarne nepogode“, koji finansira Evropska unija. Ova saradnja ima za cilj poboljšanje poljoprivrednih praksi kroz prilagođavanje klimatskim promenama i promociju održivog razvoja u Opštini Čajetina i drugim brdsko-planinskim područjima.
U sklopu ove inicijative, Zlatiborski Eko Agrar i FAO će zajednički raditi na jačanju kapaciteta poljoprivrede, edukaciji poljoprivrednika, te razvoju i implementaciji inovativnih rešenja za proizvodnju hrane u uslovima promenljive klime. Posebna pažnja biće posvećena praktičnom prikazu klimatski pametne poljoprivrede na gazdinstvima i poljima Eko Agrara, gde će zainteresovani imati priliku da se upoznaju s novim tehnologijama i praksama koje mogu primeniti.
FAO, kao globalni lider u borbi protiv gladi i unapređenju poljoprivrede, pruža tehničku podršku, istraživanja i edukativne programe kako bi pomogla zemljama članicama da postignu održivi razvoj i obezbede pristup kvalitetnoj hrani.
Ciljevi ove saradnje uključuju unapređenje poljoprivrednih tehnologija i praksi u kontekstu klimatskih promena, edukaciju poljoprivrednika u Opštini Čajetina i drugim zainteresovanim područjima, uspostavljanje demonstracionih parcela za prikaz klimatski pametne poljoprivrede, i podsticanje ruralnog razvoja. Zlatiborski Eko Agrar očekuje da će ovo partnerstvo doneti značajne koristi za poljoprivrednike i zajednicu, doprinoseći globalnim ciljevima održivog razvoja.
Nove cene repromaterijala
Cene reprodukcionog materijala, sredstava rada i usluga u poljoprivredi u drugom kvartalu ove godine bile su niže za 6,2% u odnosu na isti period prethodne godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku. Najveći uticaj na ovaj pad imale su cene mineralnih đubriva, koja su smanjena za 29,6%, hrane za životinje, čija je cena pala za 10,1%, i sredstava za zaštitu bilja, koja su pojeftinila za 28,3%.
U poređenju sa prvim kvartalom ove godine, razlia je primetna. Naime, cene reprodukcionog materijala, sredstava rada i usluga u poljoprivredi su u proseku povećane za 1,0%. Najveći uticaj na ovaj rast cena zabeležen je kod hrane za životinje, koja je poskupela za 1,3%, i energenata, gde je cena povećana za 2,2%.
Uljana repica
Visoke temperature i nedostatak vlage ne utiču samo na biljke koje su pri kraju vegetacionog ciklusa. Štaviše, one takođe primoravaju poljoprivrednike da odlože setvu uljane repice. Setva se, kako kažu, odlaže dok se ne stvore povoljniji uslovi za obavljanje ove agrotehničke mere.
Prema izveštaju Ane Marjanović Jeromele iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, situacija je atipična. Naime, u normalnim vremenskim uslovima, poljoprivrednici bi već pripremali parcele za setvu uljane repice. Ovo bi uradili obradom zemljišta, a u cilju postizanja sitno mrvičaste strukture. Međutim, ekstremno visoke temperature koje su zabeležene u prethodnom periodu dovele su do isušivanja zemljišta u dublje slojeve. Ovo je izazvalo probleme kod proizvođača koji nisu na vreme izvršili oljuštavanje strništa, odnosno nisu iskoristili padavine koje su usledile nakon žetve strnih žita. A to sada otežava pripremu zemljišta za setvu uljane repice.
Izvori: AgroTV (1, 2) AgroNews