11343332030786304548

Evropska komisija: Srbija ostvarila napredak u oblasti životne sredine

Link kopiran u privremenu memoriju!

Prema novom izveštaju koji je objavila Evropska komisija, Srbija izvestan nivo pripremljenosti za članstvo u EU u oblasti životne sredine i klimatskih promena.

U segmentu izveštaja posvećenom Poglavlju 27 ističe se da je usvojena Strategija održivog razvoja sa niskim emisijama za period od 2023. do 2030. godine. Usvajanje se obavilo uz istovremeno pripremanje preliminarnog nacionalnog energetskog i klimatskog plana za Srbiju.

foto: Pixabay ,najveći potencijal energije vetra u planinskim predelima
foto: Pixabay

Postignuća se takođe beleže kroz dalje povećanje finansiranja i investicija u oblasti zaštite životne sredine. Poseban naglasak se stavlja na sektorima upravljanja otpadom i kvaliteta vode. Dokument dodatno ukazuje na očekivanje usvajanja ključnih zakona i strateških dokumenata radi unapređenja celokupnog sistema.

Srbija i eko-promene: šta nas čeka?

Komisija je naglasila da preporuke iz prošlogodišnjeg izveštaja u vezi sa Poglavljem 27 i dalje ostaju relevantne, ističući da Srbija u narednoj godini treba modernizovati i pojednostaviti celokupnu strukturu sektora i institucija kako bi poboljšala efikasnost i kvalitet procesa planiranja, realizacije i kontrole investicija.

Foto: Freepik/jannoon028

Nove preporuke, koje su deo godišnjeg izveštaja Komisije u okviru Paketa proširenja, usmerene su ka unapređenju strateškog planiranja investicija i upravljanja, uz poseban naglasak na transparentnosti procedura. Takođe se predlaže usklađivanje Zakona o planiranju i izgradnji sa međunarodnim standardima, usvajanje Procene uticaja na životnu sredinu u skladu sa EU, donošenje zakona o Strateškoj ekološkoj proceni, kao i usklađivanje i usvajanje uredbe o ekološkom kriminalu.

Srbija bi trebalo da sprovede Akcioni plan za razvoj administrativnih kapaciteta, kao i Program zaštite vazduha. Dodatno, preporučuje se usvajanje uredbi o odgovarajućoj proceni i industrijskoj emisiji. Naposletku, treba se podstaći nastavak međunarodne saradnje na prekograničnim rekama i implementacija Plana niskougljeničnog razvoja.

Ratarske preporuke za 2019. godinu

Iako je Srbija postigla visok nivo usklađenosti sa horizontalnim zakonodavstvom EU, neophodno je dalje unapređenje sprovođenja. Posebno je nužno unapređenje kroz jačanje administrativnih kapaciteta na centralnom i lokalnom nivou.

Srbija je usklađena s EU u kvalitetu vazduha i otpada, ali u zaštiti vode i prirode postoji umerena usklađenost. Industrijsko zagađenje i upravljanje rizikom su u ranim fazama usklađenosti. Visoka usklađenost je u oblasti hemikalija, dok je zaštita od buke u ranoj fazi. Što se tiče zakonodavstva o klimatskim promenama, Srbija je pripremljena za članstvo u EU, ali primena je u vrlo ranoj fazi.

Izvor: AgroTV

Tagovi