11343332030786304548

Javno slušanje: ishod (spremite se, biće začinjeno)

Link kopiran u privremenu memoriju!

Tenzije su visoke u domaćem agraru. Mnogo toga se izdešavalo, što je rezultiralo u tome da se obavi javno slušanje u petak 12. jula. Mnogo toga je rečeno, mnogo toga naglašeno, a strasti nikako da se smire. Prema tome, rezimirajmo glavne detalje koje nam je javno slušanje donelo.

Izvor: Shutterstock/librakv

Kako je prošlo javno slušanje?

Tog petka, diskusije su bile žustre. Predstavnici mnogobrojnih udruženja poljoprivrednika iznosili su probleme iz svojih sektora i predlagali rešenja. Marijan Rističević, predsednik Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu u Skupštini Srbije, obratio se prisutnima za reč. Predložio je osnivanje fonda za sezonske intervencije, kojim bi se pomagali poljoprivredni proizvođači kada cene njihovih proizvoda značajno padnu.

Na javnom slušanju, koje je organizovao Odbor kako bi poljoprivrednici predložili „poljoprivrednu politiku i pravednu raspodelu sredstava podsticaja u planiranju budžeta za narednu godinu“, Rističević je naglasio da je Srbija izvozno orijentisana zemlja i da ne može uskratiti pravo uvoza drugim zemljama. Izjavio je da uvoz albanskog paradajza nanosi štetu domaćim proizvođačima, ali da je potrebno sezonski intervenisati i zaštititi određenu proizvodnju.

Izvor: Shutterstock/Djalek

Dodao je da se u poljoprivredi Srbije 70 odsto prihoda ostvaruje od ratarstva, a 30 odsto od stočarstva, dok je u razvijenim poljoprivrednim zemljama situacija obrnuta. Prema njegovim rečima, subvencijama treba podržati stočarstvo.

Budžet nedovoljan za podršku

Na pitanje Nenada Milenkovića iz Udruženja „Stig“ zašto se ne isplaćuje obećana subvencija od 17.500 dinara po hektaru za sertifikovano seme, Rističević je odgovorio da je podsticaj bio dogovoren pod uslovom da se slože voćari i stočari.

Izvor: Novosadski sajam

Milenković je istakao da je sadašnji budžet nedovoljan za podršku poljoprivrednicima i da bi trebalo da se poveća na 9,8 odsto republičkog budžeta, odnosno sa sadašnjih 105 milijardi dinara na 180 milijardi dinara.

Jovica Jakšić, predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije, predložio je da subvencije dobiju isključivo poljoprivrednici kojima je to osnovna delatnost. Takođe je naglasio da bi budžet za poljoprivredu trebalo povećati na deset odsto iznosa republičkog budžeta.

Foto: Pixabay/Peggychoucair

Uprkos svemu navedenom, konkretnih predloga za raspodelu budžeta za narednu godinu nije bilo. Da li će ih biti uskoro – to u ovom trenutku niko ne zna. „Bolja zemlja“ će vas izveštavati ukoliko dođe do kakvog korisnog pomaka.

Izvor: AgroTV

Tagovi