11343332030786304548

Još jedan protest

Link kopiran u privremenu memoriju!

Poljoprivrednici u Srbiji, suočeni s neodrživim uslovima, održali su protest ispred Banovine u Novom Sadu 29. septembra, simbolično “sahranivši” poljoprivredu. Ovaj performans bio je deo skupa organizovanog od strane nekoliko poljoprivrednih udruženja, s ciljem da ukažu na težak položaj u kojem se nalaze. Poljoprivrednici su besplatno delili proizvode građanima, pokušavajući da istaknu razliku između otkupnih cena i cena u prodavnicama. Na primer, litar mleka koji proizvođači prodaju za 40 dinara, u marketima košta čak 139,99 dinara.

2024 02 01 14h48 59
YouTube Screenshot Izvor: Global News

Protest je prošao bez blokada, iako su traktori bili parkirani ispred Banovine. Poljoprivrednici su izrazili nezadovoljstvo ne samo neispunjenim obećanjima države, već i sve težim klimatskim uslovima. Suočeni sa sušom koja je trajala 72 dana bez padavina, njihovi usevi su gotovo potpuno uništeni. Ukazali su na činjenicu da su u susednim zemljama, poput Rumunije, Mađarske i Hrvatske, suša proglašena elementarnom nepogodom, te su poljoprivrednici u tim državama dobili nadoknade, dok u Srbiji to nije bio slučaj.

O čemu je protest bio?

Protest u Novom Sadu bio je uvod u dalja okupljanja, poput onog planiranog za Suboticu 30. septembra. Poljoprivrednici iz Subotice i okolnih krajeva najavili su protest na Žedničkom putu, gde će izraziti nezadovoljstvo zbog neispunjenih obećanja Vlade Srbije iz prethodne godine. Njihovi zahtevi uključuju moratorijum na poljoprivredne kredite, isplatu 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme, bez obaveze pravdanja kupovine računima, kao i mogućnost kupovine goriva bez akcize na svim pumpama u 2025. godini. Takođe, zatraženo je ujedinjenje tržišta i berze kako bi se obezbedili stabilniji uslovi poslovanja.

2024 02 01 14h59 17
2024 02 01 14h59 17

Damir Perčić, član Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice, obratio se medijima za reč. Izjavio je da Ministarstvo poljoprivrede traži strpljenje dok se ne sprovede rebalans budžeta. Međutim, poljoprivrednici više nemaju strpljenja jer su pred finansijskim kolapsom. Ovaj skup poljoprivrednika simboliše njihovu borbu za opstanak, suočeni s klimatskim izazovima, neadekvatnim merama podrške i sve većim finansijskim pritiscima koji ugrožavaju njihov rad i život na selu.

Izvor: Agronews

Tagovi