11343332030786304548

Kamera koja detektuje nevidljivo zračenje novi izum beogradskih fizičara

Link kopiran u privremenu memoriju!

Stručnjaci biofotonike sa  Instituta za fiziku u Beogradu su stvorili novi izum. U pitanju je kamera koja beleži nevidljivo zračenje.

Kako javlja „Politika“, naši naučnici su koristili prirodom inspirisanu tehnologiju pomoću da kreiraju kameru čiji su pikseli satkani čak i od ljuspica na krilima leptira, odnosno tvrdokrilaca. Time su naši naučnici pokazali da kompleksne i skupe tehnike izrade infracrvenih kamera mogu biti zamenjene jednostavnijim i isplativijim alternativama. Ovo, naglašavaju oni, doprinosi većoj dostupnosti inovativne tehnologije. Performanse iste su, prema rečima struke, značajno bolje nego kod komercijalnih termalnih kamera

Image by macrovector on Freepik

Pojedinosti novog izuma

Najnovija, usavršena infracrvena kamera, koju je napravio naučni tim Instituta, ovih dana će biti prvi put predstavljena javnosti. Kako oni ističu, ona je plod četvorogodišnjeg istraživanja i rada u okviru međunarodnog programa „Nauka za mir i bezbednost”, koji finansira NATO. Partneri našim naučnicima na ovom projektu su istraživači iz Instituta za fiziku iz Zagreba. Dodatna pomoć je pristigla s više fakulteta Univerziteta u Beogradu. Među ključnima od njih spadaju Biološki, Elektrotehnički, Tehnološko-metalurški i ini drugi.

Dr Danica Pavlović, vođa projektnog tima sa Instituta za fiziku, obratila se „Politici“ povodom ovog velikog uspeha. „Naša misija je bila da stvorimo prirodom inspirisanu tehnologiju koja će imati primenu u senzorima, oslikavanju i bezbednosti. Naša vizija je da odemo i korak dalje u primeni bioinspirisanih nanomaterijala na mnogim drugim poljima, recimo za generisanje mikrosila za aktiviranje mikromašina i mikrorobota. Planovi za dalji istraživački rad su da u saradnji sa privredom i zainteresovanim korisnicima dalje usavršimo prototip naše termalne kamere i prilagodimo je konkretnim primenama”, objasnila je Pavlović.

Image by rawpixel.com on Freepik

U nastavku izjave, istakla je kako se strukture sa krila insekata (ljuspice, čija je veličina stotinak mikrona) pomeraju i trepere kada ih ozračimo infracrvenim zračenjem. Ti pomeraji, navodi ona, su proporcionalni intenzitetu zračenja. „Ovaj fenomen u fizici je poznat pod nazivom fotoforeza, a te izuzetno male pomeraje mi smo u stanju da detektujemo tehnikom koja se zove holografija“ istakla je.

Kamera ima primenu u više privrednih grana, uključujući agrar

Kamere poput ove veoma su važne za monitoring i rešavanje različitih bezbednosnih pitanja. Pavlović navodi detekciju slabo uočljivih ciljeva, nelegalnu trgovinu, kontrolu bolesti, a na osnovu snimanja i analize termalnog otiska.

Image by jcomp on Freepik

„Stoga, ovakva kamera može naći različite primene: bezbednosne, vojne, industrijske, medicinske. Naš „low-cost” tip detektora će, zbog svog isplativog načina izrade, biti dostupniji zemljama u razvoju. To će imati značajan ekonomski uticaj,“ apostrofirala je Pavlović. „Ovo je posebno važno za Srbiju, gde su visoko tehnološke mikro i nanotehnologije za proces proizvodnje nedostupne, a proizvodi takvih tehnologija teško dostupni.“

Naknadno je pojasnila da ovakva kamera može naći značajnu primenu u industriji, na primer za praćenje kvaliteta proizvodnje i proizvodnih linija. Finansijski dostupniji senzorni uređaj je i praktičniji, upravo zbog manjih dimenzija i lakšeg postavljanja. U poljoprivredi sigurno će doprineti i olakšati praćenje kvaliteta i zdravlja zemljišta i useva. Pritom, lako može postati i nova platforma za pomoć u dijagnostici i praćenju velikih razmera, na primer, u veterinarskoj medicini za kontrolu bolesti životinja.

Izvor: Politika

Tagovi