11343332030786304548

Konkurs za uklanjanje divljih deponija s agrarnog zemljišta

Link kopiran u privremenu memoriju!

Konkurs za dodelu podsticajnih sredstava za uklanjanje divljih deponija s poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini otvoren je do 6. oktobra. Ukupan iznos bespovratnih sredstava koji se dodeljuje je 320 miliona dinara, navodi se u saopštenju na sajtu Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.

Prema rečima saopštenja, cilj ovog konkursa je uklanjanje komunalnog, neopasnog, inertnog otpada. Konkretan fokus je na otpad odlagan na divljim deponijama lociranim na poljoprivrednom zemljištu u javnoj svojini. Bespovratna sredstva za podršku investicija po konkursu utvrđuju se u iznosu do 100% od ukupno prihvatljivih troškova. Prilikom obračuna uzima se vrednost investicije bez uračunatog poreza na dodatu vrednost (PDV).

YouTube Screenshot
Izvor: Ekološki pokret Svilajnac

Problem divljih deponija u Vojvodini (i Srbiji uopšte)

U konkursu je navedeno da su predmet sufinansiranja troškovi primarne separacije ili drugog tretmana otpada na mestu divlje deponije. Tretmani se obavljaju, stoji u saopštenju, radi maksimalnog iskorišćavanja komunalnog otpada. Konkursom su pride obuhvaćeni utovar, transport i adekvatno zbrinjavanje komunalnog, neopasnog i inertnog otpada. Ponavljamo, konkurs apostrofira da je reč o otpadu sa divljih deponija na poljoprivrdnom zemljištu u javnoj svojini. Zbrinuti otpad se dalje otprema na registrovane deponije ili lokalitete namenjene za odlaganje istog, ističu u saopštenju.

Sredstva po ovom konkursu dodeljuju se lokalnim samoupravama s teritorije Vojvodine. Pritom, ona se u celosti obezbeđuju iz budžeta autonomne pokrajine, a kroz Program zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta na njenoj teritoriji tokom tekuće godine.

YouTube Screenshot
Izvor: Ekološki pokret Svilajnac

Korisnik sredstava, kako stoji u propozicijama, je dužan da radove na uklanjanju divljih deponija realizuje do 1. juna 2024. godine. U slučaju da se sredstva potroše nenamenski ili da se ne iskoriste u predviđenom roku, korisnik je dužan da ih vrati sa zakonskom zateznom kamatom.

Podsećamo naše čitaoce da je u protekle tri godine očišćeno bezmalo 730 divljih deponija. Plan za ovu godinu je obuhvatao uklanjanje 170 dodatnih deponija. Ipak, ovo je samo četvrtina nelegalnih smetlišta. U julu ove godine, Ministarstvo zaštite životne sredine je adresiralo ovaj problem u detalj.

„Rešavanje ovog gorućeg problema zahteva sistemski i sveobuhvatan pristup, a radi se na više paralelnih koloseka. Već ovog leta počinje izgradnja modernog Regionalnog centra za upravljanje otpadom Eko-Tamnava u selu Kalenić u opštini Ub, gde će se otpad tretirati na najsavremeniji način. Upravo realizacijom ovog kapitalnog projekta, stvaraju se preduslovi za čišćenje divljih i sanaciju nesanitarnih deponija, kao i za propisno odlaganje otpada sa teritorije 11 lokalnih samouprava koje će pripadati ovom centru. Još četiri lokalne samouprave su zainteresovane da se priključe. Realizacijom ovog projekta rešava se problem neadekvatnog upravljanja otpadom za više od pola miliona stanovnika“, navodili su onda predstavnici Ministarstva u izjavi za dnevni list „Politika“.

Izvori: 24 Sedam, Politika

Tagovi