Po 54. put zaredom, između 14. i 16. jula održaće se sad već tradicionalna međunarodna manifestacija Kosidba na Rajcu. Najbolji kosci iz zemlje i sveta će i ovaj put odmeriti snagu na čuvenoj planini poviše Ljiga.
Kosidba na Rajcu: program
Glavni deo manifestacije, sama kosidba, otpočeće u nedelju u 12:30. Pre toga sleduje okupljanje kosača, te otvaranje kosidbe, demonstracija rada poljoprivredne mehanizacije, i revijalno takmičenje kosača. U 13 časova sleduje međunarodno ekipno takmičenje. Pobednici se proglašavaju u 15:30, kad je ujedno i dodela nagrada.
Kulturno-umetnički, muzički i zabavni program Kosidbe uključuje koncerte folklornih ansamblova i indivdualnih izvođača poput Goce Lazarević i Radeta Jorovića. Petak će obeležiti Rajački vašar u 17 časova, dok će se Izložba poljoprivredne mehanizacije otvoriti u subotu, tačno u podne.
Kosači iz Evrope i sveta
Kosidba na Rajcu je manifestacija međunarodnog karaktera. Do sada su svoje veštine odmerili kosači iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Rumunije, Francuske, Rusije, Holandije, Norveške, Mađarske i Islanda. Rekorder u osvajanju trofeja na manifestaciji je Milorad Sladojević iz Mrkonjić Grada. Trofej sa Kosidbe, tzv. Zlatnu Kosu, osvajao je do sada čitavih sedam puta.
Sudije koje biraju najboljeg kosca mere brzinu, širinu, kvalitet, ujednačenost otkosa i druge parametre. Pritom se biraju i najbolji đidija/kozbaša, odnosno najnaočitiji kosac. Parametri za odabir ove titule se odnose na izgled, stas i odelo kosača, kao i njegove igračke i pevačke sposobnosti.
Prvo takmičenje kosača na Rajcu se održalo kada i prvi narodni vašar sada već davne 1892. godine. Kao u stara vremena Kosidba se održava prve nedelje nakon Petrovdana. Manifestacija, naravno, nije samo takmičenje kosača. Cilj joj je i prikaz tradicije, počev od okupljanja kosača, trubača, zdravičara, vodonoša, pa preko samog odlaska na kosidbu i kosačkog ručka na travi. Dotični ručak od tradicionalnih jela koji se služi na ćilimima i belim čaršafima, odnosno otkos, je posebno atraktivan. Učesnici se tradicionalno oblače u narodne nošnje i pokazuju svoje veštine i snagu. Nekada su ove mobe bile prilika i da se upoznaju momci i devojke, pa i da se brakovi sklapaju.
Izvori: Glas Zapadne Srbije, AgroSmart