U Šumadiji je ove godine priprema silaže počela ranije zbog visokih temperatura koje prete da oštete zrno kukuruza. Prema procenama, trave i lucerke će biti dovoljno za ishranu stoke do narednog proleća. Grad Kragujevac pruža značajne subvencije za stočarsku proizvodnju s ciljem poboljšanja kvaliteta proizvodnje i povećanja cene proizvoda.
Dragan Arsić iz sela Ramaća kod Kragujevca posjeduje oko dvadesetak krava i dnevno predaje 180 litara mleka po ceni od 80 dinara po litru, uključujući premiju. On smatra da bi cena mleka trebala biti viša s obzirom na troškove proizvodnje. Klimatski uslovi poslednjih godina utiču na mlečnost krava i proizvodnju hrane za stoku.
Arsić je izgradio novi objekat za krave sa većim prostorom za vazduh, dodao ventilatore i prozore za poboljšanje ventilacije i smanjenje uticaja visokih temperatura na mlečnost. On obrađuje oko 20 hektara zemlje, uz dodatno nabavljanje gotove hrane i koncentrata, dok ostatak koristi za proizvodnju sena, deteline, žitarica i kukuruza za silažu. Ove godine je zbog visokih temperatura kukuruz ranije oštećen, pa je potrebno brzo završiti sa pripremom silaže kako bi se obezbedila kabasta hrana za celu godinu.
Kragujevac i stočarstvo u brojkama
U Šumadiji, prosečna starost krava u štalama je deset godina. Kako bi se poboljšala steonost i mlečnost stoke, Grad Kragujevac nudi subvencionisane programe za nabavku priplodnih grla. Poljoprivrednici mogu aplicirati za subvencije koje pokrivaju 50% vrednosti nabavke, sa maksimalnim iznosom od 120.000 dinara po grlu goveda i 20.000 dinara po grlu ovaca ili nazimica. Svako gazdinstvo može aplicirati za najviše tri junice. Ako grlo ne da tele u roku od godinu dana, to smanjuje mlečnost i dugoročnu reproduktivnu sposobnost stoke.
Grad Kragujevac je takođe investirao u kupovinu traktora. Prošle godine je kupljeno 40 traktora, a ove godine 60, što je ukupno 100 traktora u poslednje dve godine. Ova investicija od 600.000 dinara (oko 5.000 evra) po gazdinstvu predstavlja značajan napredak. Program obuhvata i veliku priključnu mehanizaciju, a preko 250 korisnika je već iskoristilo ove programe. U poslednjih nekoliko godina, više od 1.500 poljoprivrednika je učestvovalo u ovim programima, a oko 30% do 40% gazdinstava je modernizovalo svoju mehanizaciju.
Ove godine je iz budžeta Grada Kragujevca izdvojeno 80 miliona dinara za poljoprivredne podsticaje, fokusirani na modernizaciju gazdinstava i poboljšanje kvaliteta proizvodnje.
Izvor: AgroTV