Visoke dnevne temperature ne samo da negativno utiču na biljne poljoprivredne kulture, već predstavljaju ozbiljan problem i za stočarstvo. Zbog toga su stočari konstantno angažovani u naporima da rashlade krave, svinje i ostale životinje, trošeći velike količine struje i vode za vodene raspršivače i čišćenje obora. Voda je ključna jer jedino vodene kapljice mogu pomoći stoci da preživi ekstremne temperature i izbegne uginuće. Stočari naglašavaju da nema razlike gde se stoka drži, bilo u najsavremenijim oborima ili u manje uslovnim, jer su životinjama jednako teški uslovi.
Dragan Nikolić, stočar iz Čente, izjavio je da krave daju za trećinu manje mleka tokom velikih vrućina. Zbog visokih temperatura koje se ne spuštaju ni noću, krave manje jedu i samim tim proizvode manje mleka. Nikolić ističe da je najvažnije obezbediti stalnu dostupnost vode i neprekidnu ventilaciju u oborima. Visoke dnevne temperature donose velike troškove za vodu i struju, a smanjen prinos mleka dodatno umanjuje prihode stočara.
Josip Mačković, stočar iz Ljutova kod Subotice, naglašava potrebu za subvencijama za opremanje objekata, jer su afričke vrućine sve češće. On navodi da svaki objekat mora imati izolovan krov, biti zasenčen i opremljen ventilacijom. Potrebna je ozbiljna stručna pomoć kako bi se izgradili objekti koji će omogućiti lakše preživljavanje stoke tokom velikih vrućina. Većina stočara nema odgovarajuće štale za trenutne klimatske uslove, što rezultira velikim gubicima zbog vrućine. Krave daju 25 do 30 odsto manje mleka, a neki stočari beleže i veće gubitke u zavisnosti od uslova u kojima drže stoku.
Kokoške kao krave – pate na suncu
Ni živini nije lako u ovim uslovima. Na farmama koka nosilja beleži se manja nosivost jaja za pet do deset odsto, dok na farmama pilića dolazi do uginuća. Danilo Vranić iz farme „Vranić” u Kaću kaže da se bore kako znaju i umeju, ali ventilacija ponekad nije dovoljna, pa ima gubitaka. Najveći gubici su kod farmi koje imaju piliće pri kraju tova, jer odrasli pilići teško podnose visoke temperature.
Marko Josimović, stočar iz Grgurevaca, drži junice i svinje i navodi da neprekidno mora da održava objekat, češće nego uobičajeno da menja slamu i pere objekte. Naglašava da ventilatori kojima je rashlađivao prostor više nisu dovoljni. Kupio je raspršivač – vodenu maglu, koja se može videti po kafićima na otvorenom prostoru, jer se tako životinje bolje rashlađuju nego kada su pod ventilatorima. Josimović dodaje da vrućine dugo traju i da su se objekti zagrejali jer je podjednako toplo i tokom noći.
Stočari apeliraju na hitne mere i podršku kako bi se prilagodili novim klimatskim uslovima. Potrebna je modernizacija objekata i uvođenje sistema koji će omogućiti lakše preživljavanje stoke tokom ekstremnih temperatura. Bez adekvatnih uslova i podrške, stočarstvo se suočava sa ozbiljnim izazovima i velikim ekonomskim gubicima.
Izvor: Dnevnik