11343332030786304548

Kuga malih preživara: zabranjen uvoz i prevoz životinja

Link kopiran u privremenu memoriju!

Ministarstvo poljoprivrede Srbije je donelo naredbu o zabrani uvoza i provoza domaćih i divljih ovaca i koza kako bi se sprečilo unošenje, pojava i širenje bolesti zvane kuga malih preživara (PPR). Ova naredba uključuje zabranu uvoza i prevoza ne samo ovaca i koza, već i proizvoda poput mesa, mleka, mlečnih proizvoda, semena, embriona i oplođenih jajnih ćelija koje potiču od tih životinja. Takođe je zabranjen uvoz i prevoz iz područja ili zona za koje se sumnja da su zaražene kugom malih preživara.

Photo by L ley on Unsplash

Kuga malih preživara je ozbiljna zarazna bolest koja pogađa ovce i koze, izazivajući simptome kao što su visoka temperatura, upala sluzokože usta i nosa, otežano disanje i dijareja. Ova bolest može biti smrtonosna, naročito za nevakcinisane životinje.

Bolest se širi direktnim kontaktom sa zaraženim životinjama, kontaminiranom hranom i vodom, kao i putem vazduha. Period inkubacije je obično od četiri do deset dana. Simptomi uključuju:

  • visoku temperaturu
  • iscrpljenost
  • smanjen unos hrane i vode
  • sekreciju iz očiju i nosa
  • kijanje
  • kašljanje
  • upalu sluzokože usta sa pojavom čireva
  • dijareju
  • gubitak kondicije.

Kuga malih preživara i trenutne mere zaštite

U slučaju da se žarište bolesti nalazi blizu državne granice Srbije, primeniće se dodatne mere za sprečavanje unošenja i širenja bolesti. Ove mere su u skladu sa posebnim propisima koji uređuju postupanje u kriznim situacijama. Ukoliko se analizom rizika utvrdi da ne postoji rizik po zdravlje životinja, može se razmotriti ispunjenost veterinarsko-sanitarnih uslova za uvoz i provoz drugih vrsta domaćih i divljih papkara, na osnovu sprovedenih dijagnostičkih ispitivanja.

Foto: Bolja zemlja

Ukoliko se bolest pojavi na teritoriji Srbije, sprovodiće se mere u skladu sa Zakonom o veterinarstvu. Mere će se sprovesti i u skladu sa standardima Evropske unije i Međunarodne organizacije za zaštitu zdravlja životinja. Zaraženo područje će biti definisano u krugu poluprečnika od najmanje tri kilometara oko žarišta. Pritom će ugroženo područje biti dezignirano i u krugu od najviše deset kilometara. U skladu sa epizootiološkom situacijom, može se odrediti područje ograničenja na kojem će se primenjivati restriktivne mere.

Iz Uprave za veterinu ističu da je u slučaju pojave bilo kog od simptoma kod životinja važno odmah kontaktirati nadležnu veterinarsku službu. Brzo reagovanje je ključno za zaustavljanje širenja bolesti i zaštitu stada. Ove mere su usmerene na zaštitu domaće poljoprivrede i očuvanje zdravlja životinja u Srbiji.

Izvor: Nova ekonomija

Tagovi