11343332030786304548

Kupinari možda u plusu ove godine

Link kopiran u privremenu memoriju!

Kupinari i hladnjačari procenjuju da će cena kupina ove sezone prevazići cenu malina. Pretpostavlja se da će kilogram ove voćne kulture iznositi 200 dinara, kao i prethodne godine. Na društvenim mrežama se licitiraju i cene do 350 dinara po kilogramu.

Međutim, skeptici upozoravaju da ne treba vršiti ovakve procene brzopleto. Poređenje potencijalne cene maline i kupine za ovu sezonu je bespredmetno budući da je berba crvenog voća već u punom jeku. Pride, s obzirom na trenutne prilike na tržištu maline, teško je znati tačno koja će joj biti cena, što dodatno isključuje ikakvo tačno poređenje cene sa procenjenim iznosom za kilogram kupine. Podsetićemo da su još uvek u toku razgovori Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa predstavnicima malinara i hladnjačara o otkupnim cenama maline, subvencijama, otkupu preostalih zaliha prošlogodišnjih prinosa i ostalim gorućim pitanjima.

Izvor: Pixabay

Prošla sezona kupina u brojkama

U jeku letnje sezone prošle godine, kupina je na pijacama iznosila do 500, a na kvantašu do 350 din/kg. Ista cena se zadržala do kraja sezone, te je u Beogradu bilo retko naići na prodavca koji bi prodavao kilogram voćke ispod 500 dinara. Treba naglasiti da su ove cene zapravo opale u odnosu na početak sezone. Naime, tik nakon prve berbe 2022. godine, kilogram kupina je dostizao cene i do 800 din/kg, da bi nešto kasnije taj iznos pao na 600.

Berba kupine se izvodi u nekoliko navrata. Ukupno vreme sazrevanja i berbe plodova traje u proseku između 30 i 40 dana. Plodovi stižu postepeno te se berba kod komercijalnih sorti u našim uslovima neretko izvodi od pet do sedam puta.

Najraniji prinosi kupine obično stižu sredinom jula. Međutim, prve berbe dolaze kasnije, u proseku krajem istog meseca ili čak početkom avgusta. Klasiranje kupine se obavlja u hladnjačama. Vlasnici istih najčešće klasiraju kupinu u prvu i drugu kvalitetnu klasu. Kako se najveći broj ubranih plodova izvozi, proizvođači se moraju pridržavati međunarodnih standarda kvaliteta, podložnih promenama koje se neretko dese i između dve neposredne sezone.

Izvor: Pixabay

Kupina na srpskom tržištu nije uvek bila marketinški isplativa. U periodu pre početka ove decenije, kilogram kupine se prodavao po otkupnoj ceni od svega 50 dinara. Veliki broj proizvođača je uništavao zasade upravo zbog finansijske neisplativosti. Međutim, već 2021. je došlo do naglog preokreta, kada je ova voćka dostigla svoj istorijski maksimum. Premda brojke prošle godine nisu bile jednake onim iz 2021. godine, i dalje su bile impresivne.

Kupinari plaćaju do 60 evra iskusne berače

Berači kupina mogu da ostvare solidnu zaradu. Ukoliko sorta nema bodlje, dnevni učinak berbe po osobi za osam sati se kreće od 100 do 150 kg. Proizvođači najčešće plaćaju berače po kilogramu, sa prosečnim iznosom od 50 din/kg. Samim tim, prosečan berač može da zaradi do 60 evra za jedan dan posla.

Izvor: AgroPress

Pogledajte i: Nastavljaju se predgovori s malinarima

Tagovi