Nacionalna laboratorija za ispitivanje i kontrolu kvaliteta mleka u Batajnici otvarana je više puta, ali za sada još uvek ne radi. Ovo postrojenje je otvoreno sa ciljem da preispituje kvalitet mleka na domaćem tržištu. Prema različitim najavama, opremljena je još 2015. godine.
Priupitana o aktivaciji laboratorije mleka, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković je izjavila da će postrojenje krenuti sa radom „u najkraćem roku“. Budući da je ova izjava rečena u februaru ove godine, još uvek se ne nazire kada će tačno laboratorija krenuti sa radom.
Zašto laboratorija mleka nije aktivna?
Evropska unija i država Srbija su u izgradnju i opremanje laboratorije uložile zajedno 11,4 miliona evra. Nadležni su kao razloge za neaktivnost već navodno opremljene laboratorije naveli prvo nedostatak radne snage, pa onda nedostatak fiskalne kase. Prvi od dva pomenuta problema je u međuvremenu rešen. Ministarka Tanasković se u izjavi dotakla drugog problema. „Sada idemo u izmenu zakonodavnog okvira. Otvorili smo evidencioni račun u Trezoru, da mogu da naplaćuju. U narednih nekoliko meseci laboratorija će biti otvorena za tržište,“ izjavila je ministarka u aprilu ove godine.
Aktivnost ove laboratorije je ključna po domaći agrar. U svojoj izjavi 2019. godine, Predsednica Vlade Ana Brnabić najavila je da će svi proizvođači mleka morati dva puta mesečno da testiraju svoje proizvode u Nacionalnoj laboratoriji za kontrolu ovog proizvoda. Dotična izjava Brnabićeve je došla nakon njenog obilaska Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Beogradu.
Podsećamo da je tom prilikom Brnabić izjavila da će analize mleka biti besplatne. Uz to, svaki proizvođač je trebalo da dobije smernice o tome šta da preduzme ukoliko postoje odstupanja u kvalitetu njihovih proizvoda od evropskih standarda. „To što Srbija ima akreditovanu Nacionalnu laboratoriju za građane znači veću bezbednost i bolji kvalitet hrane, a za proizvođače standardizaciju kvaliteta proizvoda i fer tržište,“ apostrofirala je Brnabić.
Izvor: 021