11343332030786304548

Lan, pojašnjen (i poželjan)

Link kopiran u privremenu memoriju!

Divlji lan (Linum usitatissimum) je biljka poznata po svojoj višestrukoj upotrebi i brojnim zdravstvenim i ekološkim prednostima. Uzgaja se zbog vlakana, semena i ulja, a njegov uzgoj postaje sve popularniji među poljoprivrednicima zbog hranljive vrednosti i ekološke održivosti.

Aki Nakazawa Lcs1sskokee Unsplash
Photo by Aki Nakazawa on Unsplash

Uzgoj divljeg lana zahteva umerene klimatske uslove, plodno i dobro drenirano zemljište, kao i puno sunca. Seme se obično seje u proleće, kada su temperature stabilne i iznad 10°C. Sadnja se obavlja u redovima sa razmakom od 15-30 cm između biljaka, dok je dubina sadnje oko 1-2 cm. Upotreba organskih đubriva preporučuje se za povećanje plodnosti tla. Tokom perioda rasta potrebno je redovno zalivanje, ali uz izbegavanje prekomernog vlaženja koje može izazvati truljenje korena. Iako je lan otporan na sušu, redovno navodnjavanje tokom cvetanja i intenzivnog rasta značajno doprinosi većim prinosima.

Kada se lan žanje?

Žetva lana se obavlja kada stabljike postanu suve i krhke, obično nakon 100-120 dana od setve. Berba se može obaviti ručno ili uz pomoć mehanizacije, poput kombajna. Lan preferira vlažno i bogato zemljište, ali ne podnosi teška i vlažna tla. Njegov brzi rast omogućava žetvu za samo 70-90 dana od sejanja.

Wild Flax 4322342 640
Image by Annette Meyer from Pixabay

Divlji lan ima široku upotrebu u prehrambenoj industriji, medicini i proizvodnji tekstila. Laneno seme je bogato omega-3 masnim kiselinama, vlaknima, vitaminima i mineralima, što ga čini izuzetno hranljivim. Koristi se u obliku mlevenog semena, ulja ili dodataka ishrani, sa brojnim zdravstvenim benefitima, uključujući poboljšanje probave, smanjenje upala i zaštitu srca.

Malo i o ulju

Laneno ulje, dobijeno hladnim prešanjem semena, koristi se kako u prehrani, tako i u industriji. Služi za proizvodnju boja, lakova i kozmetičkih proizvoda. Vlakna lana se koriste za pravljenje tekstila, platna, užadi i konopa. Tekstili od lana su dugotrajni, prijatni za kožu i ekološki prihvatljivi.

Field 5511585 640
Image by Thomas from Pixabay

Medicinska primena lana uključuje upotrebu njegovih antioksidativnih svojstava za ublažavanje simptoma oboljenja poput konstipacije, upala i povišenog holesterola. Divlji lan, uz pravilnu negu, predstavlja isplativ izbor za poljoprivrednike zbog svoje svestranosti i visokog tržišnog potencijala. Od hrane do tekstila i medicinskih proizvoda, lan je biljka sa značajnim ekološkim i ekonomskim doprinosom.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi