Po najnovijim procenama, između 4.000 i 5.000 ljudi u Srbiji uzgaja i sakuplja lekovito bilje i od istog plasira proizvode u različitim industrijama.
Biološku raznovrsnost flore Srbije sačinjavaju 3.272 vrste. Struka smatra da je 700 vrsta od tog ukupnog broja lekovito. Od dotičnih, bezmalo 420 je zvanično registrovano i opisano, dok se u prometu nalazi 280.
Površine pod gajenim lekovitim, aromatičnim i začinskim biljkama u Srbiji variraju od 2.000 do 3.000 hektara godišnje. Gaji se u proseku najviše 20-25 vrsta, gde spadaju sledeće biljke:
- pitoma nana
- kamilica
- morač
- timijan
- beli slez
- peršun
- neven
- mirođija
- bosiljak
- origano
- žalfija.
Naravno, ove brojke nisu u potpunosti egzaktne. Primera radi, u ove površine nije uračunata začinska paprika. Ova kultura se gaji na oko 5.000 ha. Procenjuje se da je u proizvodnji začinske paprike angažovano oko 50.000 ljudi.
Otkupom lekovitog bilja se bavi 30 do 40 manjih i većih firmi. Najviše se obezbeđuje kleka, a tražene su i lipa, zova, hajdučka trava, kantarion, beli slez i majčina dušica.
Lekovito bilje: potencijal za profit
Procenjuje se da površine pod lekovitim, aromatičnim i začinskim biljem u Srbiji mogu da budu i dva-tri puta veće. Da to može da bude isplativa proizvodnja, svedoči podatak da je 2014. godine, u prvih 6 meseci, Srbija izvezla 1.800 tona lekovitog, aromatičnog i začinskog bilja. Vrednost iznosa je dostigla 7,6 miliona dolara. Paralelno s tim, istovremeno je uvezeno 1.184 tone u vrednosti od 4,4 miliona dolara.
Kako struka tvrdi, uvozimo eterična ulja, kozmetičke i druge prerađene proizvode od lekovitog bilja. Izvoz se postepeno povećava iz godine u godinu. U 2017. godini iz Srbije je izvezeno lekovitog bilja u vrednosti od 16 miliona dolara. Šanse za veću proizvodnju postoje, naravno. Ima ih u povećanju izvoza, ali svakako i supstituciji uvoza.
Za proizvodnju belog sleza, čije gajenje traje takođe godinu dana, ulaganje iznosi oko 1.200 evra po hektaru. Prihod od ove kulture može da dostigne čak 9.000 evra.
Ulaganja u obradu zemljišta, pripreme za sadnju i berbu za gajenje sedmogodišnje biljke matičnjaka na jednom hektaru najčešće dostižu cenu od oko 1.200 evra. Pritom, treba naglasiti da je ovo iznos samo u prvoj godini. Prihodi od druge do sedme godine su oko 6.000 evra godišnje.
Izvor: AgroTV