11343332030786304548

Leskovački povrtari zadovoljni potražnjom, prodajom i cenom

Link kopiran u privremenu memoriju!

Uprkos činjenici da je nevreme tokom jula desetkovalo prinose, povrtari u Leskovcu su zadovoljni potražnjom, prodajom i cenom proizvoda. Strah svakako postoji glede ulaganja u useve za narednu godinu, budući da je grad uništio veliki broj plastenika širom Leskovca i okoline.

Kako naglašavaju prodavci na Kvantaškoj pijaci, najtraženije kulture su paradajz i krastavac, kojih nema u dovoljnim količinama. Otpočela je i prodaja paprike za ajvar proizvedene u zaštićenim uslovima. Ovom povrćkom se trguje po ceni od 140 do 150 dinara za kilogram. Dotična cena se neće promeniti, tvrdi Srđan Micić iz Navalina koji poseduje imanje od 25 ari zasađeno pod ovom paprikom. „Berba bi trebalo da počne za 20 dana. Zadovoljni smo kvalitetom i rodom. Biće dobro ako trenutna cena ostane ista. Paprika se odlično prodaje, a sezona pripreme zimnice nas očekuje tek sredinom septembra,“ naglašava Micić.

Novica Mladenović iz Guberevca takođe uzgaja papriku za ajvar, uz koju je zasadio i džinku na 35 ari. „Cene su realno visoke, a kvalitet, tu i tamo, upitan. Vadi nas potražnja, jer robe trenutno nema dovoljno. Paprika za ajvar neće biti jeftina. Zbog kiše nije mogla na vreme da se sadi, pa dosta kasni,“ istakao je Mladenović.

Trgovci i povrtari dele mišljenje

Sem proizvođača, trgovci u Leskovcu su takođe zadovoljni trenutnom cenom i potražnjom povrća. Kako ističu, paradajz je tokom cele sezone držao dobru cenu. Ove godine se prodaje za 100 do 120 dinara, a popularni pink i za 150 dinara po kilogramu. Ovaj iznos, apostrofiraju trgovci, je znatno viši od prošlogodišnjeg. „Svako ko je ove godine imao paradajz uzeo je pare,“ apostrofira jedan od leskovačkih trgovaca na Kvantaškoj pijaci. „Kad počne zimnica biće i skuplji. U leto prošle godine prodavao se za 300 do 400 dinara za gajbu. A sada istu količinu treba da platite od 1.000 do 1.300 dinara. Još je rano za crvenu papriku za ajvar, ali ne verujem da će njena cena biti manja od trenutne.“

Foto: Pixabay

Poskupljenje u proizvodnji je takođe veliki faktor u održivosti povrtarske proizvodnje, kao i veličina zarade. Povrtari Miloš Đorđević i Aleksandar Stevanović iz Razgojne ističu koliko je zapravo stanje nesigurno, poredeći prodaju sa kockanjem. „Jednog dana prođeš super, a sutra ti ostane roba koju možeš samo da baciš. Stalno se menjaju ponuda i potražnja. Sada su najtraženiji paradajz i krastavac, pa imaju i najbolju cenu,“ ističu dvojica povrtara.

Izvor: Novosti

Tagovi