Opet nevolje u srpskom agraru! Malinari opet nisu dobili zadovoljavajuću ponudu od vlade, a stočari i mlekari govore o novim protestima. Saznajmo o čemu je reč!
Malinari opet izvukli deblji kraj
Na sastanku održanom u Arilju, proizvođači malina i hladnjačari nisu uspeli da postignu dogovor oko otkupne cene maline. Državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede, Livija Pavićević, naglasila je potrebu za strateškim rešavanjem ovog problema.
Pavićevićeva je izjavila da je formirana radna grupa koja će pomoći u sprečavanju sličnih situacija u budućnosti, ističući da problemi postoje već decenijama i s obe strane. Radna grupa će omogućiti efikasnije rešavanje problema bez iscrpljivanja na sastancima.
Predsednik Udruženja proizvođača malina „Vilamet“, Mileta Pilčević, ocenio je da ponuđena cena otkupljivača od 250-260 dinara po kilogramu nije prihvatljiva, naglašavajući da se po toj ceni već otkupljuje malina na terenu, što ugrožava proizvodnju. Pilčević je dodao da je ovo druga godina zaredom sa nezadovoljavajućim profitom, najavljujući sazivanje skupštine Udruženja radi odlučivanja o daljim koracima i učestvovanje u radu radne grupe formirane od strane ministarstva.
Hladnjačar iz Arilja, Radoje Cvetić, izjavio je da cena maline mora da raste i da se stabilizuje. Prema njegovim rečima, cena bi trebalo da se kreće između 350 i 400 dinara po kilogramu, uz godišnje oscilacije od 10%. Cvetić je naglasio da stabilizacija cene može rešiti mnoge probleme, uključujući gubitak svetskih tržišta. Takođe je istakao da bi država trebalo da subvencioniše proizvođače u narednom periodu.
Stočari nezadovoljni dogovorom
Udruženje proizvođača mleka i stočara Šumadije i Pomoravlja izrazilo je nezadovoljstvo potpisanim sporazumom između sedam poljoprivrednih udruženja i Vlade Srbije, najavljujući proteste, kako su preneli lokalni mediji iz Čačka. Udruženje je pozvano na sastanak sa ministrom poljoprivrede Aleksandrom Martinovićem, ali su odbili poziv jer premijer Srbije Miloš Vučević i predsednica Skupštine Ana Brnabić ne bi prisustvovali.
Prema sporazumu sa Vladom Srbije, poljoprivrednici bi trebalo da dobiju 17.000 dinara za sertifikovano seme i 60.000 dinara po junici, što udruženje smatra nedovoljnim. Oni naglašavaju da zbog problema sa upisom parcela, katastrom i ugovorima, mnogi poljoprivrednici neće moći da iskoriste ove subvencije. Takođe, udruženje je tražilo da se reše problemi sa katastrom. Navode da je potrebno da se obezbedi nadoknada troškova goriva, što nije obuhvaćeno sporazumom.
Udruženje podseća da su stočari tražili 100.000 dinara po junici kako bi unapredili stočni fond. Ali oni smatraju da sa ponuđenim iznosom to neće biti moguće. Iako su odobrena povećanja davanja za proizvedene tovljenike, priplodne krmače, krave dojilje, kao i subvencije za utovljena junad, ovce, koze, jarad i kokoške, udruženje smatra da to nije dovoljno da se izbore sa cenama klanica i uvoznim lobijem koji koristi povoljne tržišne aranžmane za nekontrolisani uvoz mesa i prerađevina.
Udruženje takođe navodi da obećanje o dizelu bez akcize po grlu, kao i pronalaženje modela podrške za povrtare i voćare, nije ispunjeno. Udruženje ističe da osoba koja je potpisala sporazum sa predstavnicima Vlade Srbije nije njihov pravni zastupnik, te smatraju sporazum ništavnim. Oni planiraju da putem suda dokažu ništavnost sporazuma, navodi se u saopštenju Udruženja proizvođača mleka i stočara Šumadije i Pomoravlja.
Izvor: Poljoprivrednik, AgroTV