Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović izjavio je da Srbija danas izvozi više hrane nego što uvozi, te da zemlja nije u dužničkom ropstvu kada je reč o hrani. Prema njegovim rečima, izdvajanja države za poljoprivredu dostigla su rekordnih 100 milijardi dinara. Ova izjava data je kao odgovor Miroslavu Aleksiću iz Narodnog pokreta Srbije, tokom rasprave u Skupštini o rebalansu budžeta za tekuću godinu.
Martinović je istakao da 70% poljoprivrednih proizvoda koje proizvedu srpski seljaci ide na tržište Evropske unije, što govori o povećanju proizvodnje zahvaljujući većim podsticajima i ulaganju u mehanizaciju. Time je Srbija postigla viši nivo poljoprivredne proizvodnje, kako u kvantitetu, tako i u kvalitetu. Takođe, napomenuo je da je Aleksić, kao i mnogi drugi poljoprivrednici, obnovio svoju mehanizaciju tokom aktuelne vlasti.
Ministar je naveo da Srbija ide napred u pogledu poljoprivredne infrastrukture, s planovima za nove farme, zasade vinove loze, jabuka i malina, kao i nove prerađivačke kapacitete. Iako je izazovno nositi se s konkurencijom iz evropskih zemalja, Srbija kontinuirano povećava agrarni budžet od 2012. godine.
Martinović o trenutnom stanju agrara: „Ide“
Posebno je naglašena potreba za boljom saradnjom između poljoprivrednih proizvođača i velikih izvoznih kompanija. Martinović je istakao da je ključ uspeha na inostranim tržištima, poput onih u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji, u jačanju poverenja između ovih dveju grupa. Bez dobre saradnje, srpski proizvodi neće biti u stanju da se uspešno plasiraju na zahtevna tržišta Evropske unije i sveta.
Pored toga, ministar je ukazao na potrebu za povećanjem stočnog fonda i unapređenjem prerađivačkih kapaciteta. Kako navodi, to bi dodatno doprinelo rastu domaće poljoprivrede.
S druge strane, Aleksić je izneo tvrdnju da Srbija prelazi iz pozicije neto izvoznika hrane u neto uvoznika, navodeći da se proizvodnja hrane smanjuje. Prema njegovim podacima, budžet za poljoprivredu iznosi 105 milijardi dinara, što je 1,2% budžeta, dok je za kamate izdvojeno 2,2%.
Takođe, Aleksić je istakao podatke Republičkog zavoda za statistiku. Prema njima je broj poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji opao sa 650.000 na 500.000 u poslednjih 12 godina. Pritom je broj ljudi zaposlenih u poljoprivredi smanjen sa 1,5 miliona na 1,15 miliona.
Izvor: AgroTV