Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Aleksandar Martinović, održao je sastanak sa Udruženjem proizvođača svinja iz Mačve u vezi sa aktivnostima novooformljene Radne grupe za unapređenje proizvodnje i prerade svinjskog mesa. Osnovni cilj Radne grupe je obezbeđivanje stalne komunikacije među svim akterima u svinjarstvu, uključujući Ministarstvo, odgajivače svinja i klaničare. Na sastanku je naglašena važnost redovnih sastanaka ove grupe, koja će se okupljati gotovo svake nedelje kako bi se rešavala ključna pitanja.
Martinović: „Radna grupa rezultat dobre saradnje“
Članovi Radne grupe posvećeni su unapređenju domaćeg stočarstva, uz svest da njihova uloga prevazilazi samo pregovore o otkupu i cenama tovljenika. Ministarstvo poljoprivrede, u okviru svojih nadležnosti, pruža podršku odgajivačima, ali je naglašeno da rešavanje kompleksne situacije u svinjarstvu zahteva strpljenje i zajedničko delovanje svih učesnika.
Osnivanje Radne grupe rezultat je ranijih dogovora između Ministarstva, proizvođača svinja, klaničara i distributera mesa. Pomoćnik ministra poljoprivrede Nenad Katanić rukovodi grupom, dok su u sastanku učestvovali i drugi ključni predstavnici Ministarstva i Udruženja proizvođača svinja iz Mačve, uključujući Vladimira Talića, Ivana Kopilanovića i Bojana Tufegdžića.
Beočin u znaku pošumljavanja
Pored ove inicijative u sektoru stočarstva, u opštini Beočin pokrenut je veliki projekat pošumljavanja u okviru akcije „Podizanje vetrozaštitnih pojaseva“. Projekat obuhvata sadnju 388 sadnica u Cementaškoj ulici i perifernim delovima naselja na trasi regionalnog puta Novi Sad-Ilok. Predsednica opštine Beočin, Biljana Janković, i članica Opštinskog veća za zaštitu životne sredine Dragana Šuvaković obišle su teren. Tom prilikom su i diskutovale sa direktorom JKP „Beočin“ Srđanom Stepanovim o planovima za sadnju.
Ovaj projekat predstavlja najveću pošumljavanje Beočina u tekućoj godini i finansira se zajedničkim sredstvima Ministarstva za zaštitu životne sredine i Opštine Beočin. Dotični se finansira sa ukupnim ulaganjima od 861.700 dinara. Ministarstvo je obezbedilo 689.300 dinara, dok je ostatak iz lokalnog budžeta. Sadnice uključuju 233 bođoša i 155 jablana. A njihova sadnja ima za cilj formiranje vetrozaštitnih pojaseva koji će doprineti biodiverzitetu, smanjenju eolske erozije zemljišta, regulaciji temperature tokom leta i smanjenju efekata zagađenja od industrije i saobraćaja.
Predsednica Janković je istakla višestruke koristi vetrozaštitnih pojaseva za urbane sredine, zahvalivši se Ministarstvu što je podržalo ovaj važan projekat. Projektovana sadnja treba da obezbedi dugoročnu zaštitu ekosistema i doprinese poboljšanju kvaliteta životne sredine u Beočinu. Upravo to je posebno značajno s obzirom na industrijsko opterećenje i saobraćaj u toj opštini.