11343332030786304548

Mere zaštite od požara tokom žetve strnih žita

Link kopiran u privremenu memoriju!

Žetva strnih žita je ozbiljan i odgovoran posao koji zahteva angažovanje većeg broja ljudi i tehnike na zajedničkom poslu u određenom prostoru gde je povećana opasnost od izbijanja požara i povreda ljudi. Zato se moraju poštovati određena pravila propisana zakonom čijom se primenom mogućnost neželjenih posledica svodi na najmanju meru.

Povoljni krediti: Posebni uslovi za turizam i žensko preduzrtništvo

Radi zaštite strnih useva od požara ne lože se otvorene vatre u blizini useva u vreme njihovog sazrevanja, po pravilu tri nedelje pre žetve.

Ako su strni usevi zasejani na kompleksu zemljišta većem od 50, a manjem od 100 hektara, žetva se otpočinje prokošavanjem useva po sredini, najmanje u širini od 15 metara. Na kompleksu zemljišta većem od 100 hektara, prokošavanje se vrši tako da se odvaja približno svakih 50 hektara najmanje u širini od 15 metara. Po završetku prokošavanja, pojas se mora odmah preorati.

Žetva strnih useva na zemljištu pored železničke pruge otpočinje žetvom useva pored pruge najmanje u širini od 60 metara. Pokošeni usev ili slama neposredno posle žetve moraju biti uklonjeni, a zemljište istog dana poorano.

Evropa pokreće kampanju za bolje uslove rada sezonskih radnika

Individualni poljoprivredni proizvođači uskladištavanje strnih useva mogu vršiti u svojim dvorištima na odstojanju od najmanje šest metara od drugih objekata i kuća. U slučaju nastanka požara zbog nepoštovanja navedenih protivpožarnih pravila, protiv neodgovornih pojedinaca i preduzetnika biće preduzete odgovarajuće mere u skladu sa zakonom, odnosno pokrenuti zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka.

Žetva i transport strnih useva i slame obavlja se kombajnima, traktorima, drugim teretnim motornim vozilima koje su obezbeđene od izbijanja požara varničenjem, isijavanjem toplote ili na drugi način i snabdevene odgovarajućim hvatačima, razbijačima i prigušivačima varnica.

Kombajn kojim se obavlja žetva mora biti snabdeven ispravnim aparatom tipa C-9, ašovom i lopatom za gašenje požara. Ako se žetva i vršidba obavlja sa tri ili više kombajna, pored opreme mora da se obezbedi autocisterna ili cisterna sa traktorskom vučom zapremine 3.000 do 5.000 litara napunjena vodom, sa ugrađenom pumpom i snabdevena opremom za gašenje požara.

Hitna intervencija države: Proizvođači šećerne repe u problemu

Svakodnevno, po završetku rada, poljoprivredne mašine koje učestvuju u vršidbi, kao i ovršene žitarice, moraju se udaljiti na mesto bezbedno od izbijanja požara.

Pri obavljanju žetve, vršidbe, prevoza strnih useva i kamarisanja, ne može se pušiti, paliti i nositi vatra i koristiti sredstva sa otvorenim plamenom.

Nesvakidašnji događaj: U Sanadu krava otelila četvorke

Postupanje u slučaju požara

U slučaju da dođe do požara, isti se objavljuje glasom:

“POŽAR – GORI ŽITO” ili “POŽAR – GORI KOMBAJN”.

Na datu uzbunu zaustavljaju se sve mašine i sve radnje i pristupa se gašenju požara. U slučaju da dođe do požara na poljoprivrednoj mašini, isti ugasiti, izvršiti pregled ispravnosti i utvrditi da li je mašina sposobna za nastavak rada. Neispravna mašina ne sme obavljati radove na područjima ugroženim od požara.

Izvor: dipl. ing. Željko Lazić, Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije

Tagovi