11343332030786304548

Ministarka Vujović predstavila kampanju „Ne pali strnjiku!“

Link kopiran u privremenu memoriju!

Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović poručila je da je od izuzetne važnosti podići svest građana o značaju životne sredine. Ovo je izjavila tokom predstavljanja najnovije kampanje „Ne pali strnjiku!“

Vujović i požari

Prilikom obraćanja, ministarka Vujović se zahvalila Evropskoj uniji i Programu Ujedinjenih nacija za razvoj. Svoju zahvalnost prosledila je i ministarstvima koja aktivno učestvuju u novoj kampanji. Među njima su Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, i svakako Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Vujovićka
YouTube Screenshot
Izvor: Plus Online

„Izuzetno je važno da svi zajedno podignemo svest o značaju životne sredine,“ naglasila je Vujović. „Kroz Radnu grupu koju imamo na nivou vlade, zaključili smo da paljenje strnjike, odnosno žetvenih ostataka, znatno narušava životnu sredinu, a pre svega kvalitet vazduha. Nadam se da će kampanja podizanja svesti, za koje je zaduženo Ministarstvo zaštite životne sredine, umnogome doprineti da se svest pojedinaca podigne na viši nivo.“

Ministarka je u nastavku izjave apostrofirala da je skoro 15.000 požara zabeleženo samo prošle godine. Ovi požari, kako ona posebno ističe, nisu narušili samo kvalitet vazduha, već i kvalitet zemljišta i biodiverziteta. „Ono što je važno je da postoji kaznena politika za sve neodgovorne pojedince i da je paljenje žetvenih ostataka protivzakonito,“ dodala je ministarka.

Požar u Carskoj bari

Požari u Srbiji: brojke

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić pozdravio je kampanju. Prema njegovim rečima, takvi poduhvati su i te kako važni po životnu sredinu u Srbiji. „Nešto slično i mi radimo s aspekta naše nadležnosti tokom čitave godine,“ dodao je Čaušić. „Ne samo kad su požari na otvorenom već i drugi vanredni događaji koji mogu da ugroze živote naših građana.“

U nastavku izjave, Čaušić je pojasnio da Zakon o zaštiti od požara predviđa i pored zabrane paljenja strnjike i drugih biljnih ostataka kazne od 10 hiljada dinara za fizička lica i 300 hiljada do milion dinara za pravna lica. „Ove godine imamo povoljnu situaciju kada je reč o požarima na otvorenom. U prvih devet meseci imali smo 6.359 požara na otvorenom, a prošle godine 13.233 požara, ove godine imamo jednu žrtvu u požarima na otvorenom, a prošle godine smo imali šest,“ naglasio je on.

strnika
YouTube Screenshot
Izvor: RTV Kragujevac

Jakup Beriš, stalni predstavnik Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji (UNDP), istakao je da se rešavanje strnjika alternativnim metodama više ekonomski isplati, kao i da manje šteti životnoj sredini. „Želimo da smanjimo zagađenje vazduha, zaštitimo zdravlje građana i životnu sredinu i da ograničimo emisiju loših gasova, zbog toga želim da ova kampanja donese koristi svim ljudima u Srbiji,“ apostrofirao je Beriš.

Izvor: AgroTV

Tagovi