Protesti poljoprivrednika u Novom Sadu 2023. godine rezultirali su sporazumom sa Ministarstvom poljoprivrede, ali njegova realizacija je delimična i spora. Poljoprivrednici su pristali na smanjenje subvencije za seme sa 17.000 na 10.000 dinara po hektaru za 2024. godinu kako bi sredstva dobili brže i pokrili deo dugova izazvanih sušom. Do sada je isplaćeno oko 50% subvencija, uz obećanje da će isplata biti završena do kraja godine. Istovremeno, semenske kuće povećale su cene semena kukuruza, pa sada za hektar treba izdvojiti od 21.000 do 30.000 dinara, što dodatno opterećuje poljoprivrednike.
Za 2025. godinu, planirane su subvencije od 17.000 dinara po hektaru, uz javni poziv koji će biti objavljen 1. aprila. Ipak, dodatna poskupljenja semena izazivaju strah da će subvencije služiti samo kao „protočni bojler“ za pokrivanje rastućih troškova semena. Vlada je obećala razgovore sa proizvođačima semena kako bi zaustavila rast cena, ali konkretni rezultati izostaju.
Povraćaj akcize na dizel ostao je 50 dinara po litru, iako su poljoprivrednici tražili ukidanje akcize u potpunosti. Problemi sa sistemom e-agrara onemogućavaju registraciju računa za gorivo, čime se dodatno komplikuje povraćaj sredstava. Vlada je navela da trenutno nije moguće obezbediti dizel bez akcize zbog obaveza prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
„Ove subvencije nisu dovoljne“
Dugovi poljoprivrednika prema PIO fondu predstavljaju ozbiljan problem. Dugovi preminulih poljoprivrednika iznose 200 milijardi dinara, dok su aktivna domaćinstva zadužena oko 120 milijardi. Poljoprivrednici traže otpis dugova jer ih ne mogu otplaćivati zbog loših sezona i visokih kamata. Vlada, međutim, tvrdi da otpis trenutno nije moguć zbog MMF-a i vodi te dugove kao prihod.
Neplaćanje doprinosa za zdravstveno osiguranje dodatno ugrožava poljoprivrednike, jer nemaju pravo na lečenje u državnim ustanovama. Odlazak u privatne zdravstvene ustanove i lečenje u bolnicama izazivaju velike troškove. Predlozi da se doprinosi za PIO fond obračunavaju prema broju hektara ili prihodu nisu prihvaćeni, što dodatno opterećuje poljoprivrednike.
Spor realizacije sporazuma, rast cena semena, nerešeni problemi sa akcizama i dugovima prema PIO fondu dodatno ugrožavaju položaj poljoprivrednika, koji se suočavaju sa finansijskim izazovima i ograničenim mogućnostima za razvoj i opstanak.
Izvor: Nova ekonomija