Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije je reagovalo na izjavu Srđana Majstorovića, predsednika Upravnog odbora Centra za evropsku politiku, u kojoj je navedeno da područje planiranog projekta Jadar obezbeđuje trećinu vode za piće u Srbiji i da je poznato po voćarstvu. Ministarstvo je saopštilo tačne informacije na osnovu zvaničnih podataka iz Strategije upravljanja vodama na teritoriji Republike Srbije do 2034. godine.
Prema ovom planskom dokumentu, u Srbiji godišnje padne oko 63,7 milijardi kubnih metara vode, od čega oko 16 milijardi kubnih metara otekne u vodene tokove, dok se ostatak vraća u atmosferu putem evapotranspiracije. Sliv reke Jadar, površine približno 958 kvadratnih kilometara, predstavlja samo oko 15% sliva reke Drine, odnosno 1,08% u odnosu na teritoriju Srbije.
Kada se uporede površine slivova većih reka u Srbiji, kao što su Dunav (81.560 km²), Sava (16.160 km²), Velika Morava (38.260 km²), Južna Morava (15.696 km²) i Zapadna Morava (15.313 km²), jasno je da je sliv Jadra relativno mali. Ukupan udeo proticaja sliva reke Drine, kojoj pripada i Jadar, u odnosu na ukupne proticaje na teritoriji Srbije iznosi samo oko 3,34%.
Ministarstvo: „Voda iz sliva Jadra nije značajna za vodosnabdevanje!“
U vezi sa vodosnabdevanjem, zahvaćene količine vode iz izvorišta javnog vodosnabdevanja u Mačvanskom okrugu, koji uključuje Loznicu i okolne opštine, iznose 22,85 miliona kubnih metara godišnje, što čini oko 3,3% zahvaćene količine vode u Srbiji (bez Kosova i Metohije). Udeo zahvaćene vode sa područja sliva Jadra je zanemarljiv u odnosu na ukupnu površinu okruga.
Što se tiče voćarstva, na teritoriji Loznice i okolnih opština voće se uzgaja na oko 7.000 hektara. To čini samo 4% ukupne površine pod voćem u Srbiji. Iako voćarstvo postoji u ovom regionu, nije ekonomski dominantno, niti je region poznat po intenzivnim zasadima i visokim prinosima.
Na osnovu ovih podataka, udeo vode iz sliva reke Jadar u ukupnom vodosnabdevanju Srbije nije značajan. Pritom, voćarska proizvodnja u ovom regionu nema presudan uticaj na nacionalnu privredu. Stoga, planirani projekat Jadar neće ugroziti ove resurse.
Ministarstvo apeluje na odgovorno i tačno iznošenje informacija od javnog značaja, kako bi se izbeglo širenje netačnih podataka koji mogu uznemiriti javnost. Ova tema zahteva ozbiljan i naučno utemeljen pristup, uzimajući u obzir sve relevantne činjenice i kontekst.
Ministarstvo takođe izražava podršku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u realizaciji važnih razvojnih projekata. Dotični će doprineti jačanju ekonomije, rastu bruto domaćeg proizvoda i unapređenju životnog standarda građana. Realizacija ovih projekata je od značaja i za poljoprivredu, jer su industrija i poljoprivreda međusobno povezane i kompatibilne.
Izvor: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede