Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije objavilo je saopštenje kao odgovor na medijske navode o „represiji” i „političkom progonu” poljoprivrednika u vezi sa donošenjem rešenja o pasivnom statusu pojedinih gazdinstava. Ističe se da su odluke o pasivnom statusu posledica nepridržavanja zakonskih propisa i utvrđenih nepravilnosti tokom inspekcijskog nadzora, a ne politički motivisane.
Od avgusta 2024. godine sprovedeno je 3.350 kontrola kod 1.580 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava na teritoriji cele Srbije. Inspekcija, u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja, fokusirala se na podsticajna sredstva u više segmenata. Konkretno, u fokusu su bila sredstva za kvalitetna priplodna i tovna grla, premije za mleko i subvencije po hektaru obradive površine. Tokom ovih kontrola nepravilnosti su otkrivene kod 235 gazdinstava. Nakon ovog otkrića su podnete prekršajne prijave i inicijative za stavljanje ovih gazdinstava u pasivni status.
Ministarstvo je naglasilo da ni na koji način ne cilja određene poljoprivredne proizvođače niti sprovodi politiku represije. Sve mere donete su u skladu sa zakonima i propisima, a nepravilnosti su sankcionisane kako bi se osigurala pravičnost i transparentnost u dodeli podsticaja. Ministarstvo osuđuje pokušaje politizacije ovih aktivnosti, ističući da su one usmerene ka jačanju zakonitosti i odgovornosti u sektoru poljoprivrede.
Ministarstvo: „Agrar ne treba da se politizuje!“
Ministar Aleksandar Martinović podsetio je na to da je budžet za poljoprivredu za 2025. godinu rekordan. On se ističe sa izdvojenih 149,5 milijardi dinara, što predstavlja 7,5% ukupnog budžeta Republike Srbije. Ovo ukazuje na stratešku važnost poljoprivrede u okviru srpske privrede. Ministarstvo i Vlada Srbije ostaju posvećeni pružanju podrške poljoprivrednicima i unapređenju ovog sektora, uz težnju ka dugoročnom razvoju.
Ministarstvo je podvuklo značaj poštovanja zakona i procedura kako bi svi korisnici podsticaja imali jednake šanse. Kroz dosledno sprovođenje inspekcija i sankcija za utvrđene nepravilnosti, želi se osigurati pravedan sistem raspodele sredstava i podstaći odgovorno ponašanje poljoprivrednika. Povećanje budžetskih izdvajanja i reforme u sektoru predstavljaju deo strategije usmerene ka jačanju poljoprivredne proizvodnje i održivom razvoju ruralnih područja u Srbiji.
Izvor: AgroTV