Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obelodanilo je da će se sastanak sa agrarnim proizvođačima organizovati 29. septembra. Informaciju je potvrdio dnevni list „Danas“, a ovde prenosimo poziv u celosti:
Ovim putem pozivamo predstavnike udruženja i to: Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženja proizvođača mleka „Naše mleko“, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Udruženje „STIG“ Požarevac, Udruženja „Za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije, Saveza Udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja „Adrani“, na sastanak kod ministarke poljoprivrede Jelene Tanasković u petak, 29. septembra sa početkom u 9 časova“
Poziv je preko mejla upućen svim nezadovoljnim poljoprivrednicima, poručuje „Danas“. Tema sastanka je Sporazum o međusobnoj saradnji u oblasti poljoprivrede koji su obe stranke potpisale 22. maja 2023. godine, kao i njegovo eventualno (ne)ispunjenje.
Ministarstvo i nezadovoljni poljoprivrednici
Podsetićemo da je nezadovoljstvo ratara bilo na visokom nivou tokom ove godine, počev od zimskih meseci. Od Ministarstva su tražili ispunjenje ne malog broja zahteva vezanih za akcize za gorivo, povećanje subvencija po hektaru, ukidanje naknade za odvodnjavanje i dr.
Jedan od najnovijih spornih problema jeste pšenica, kao i druge žitarice i uljarice. Trenutna cena dotičnih kultura na produktnoj berzi je izuzetno niska. Samim tim, agrarni poslenici već formiraju nove zahteve. Predstavnik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Đoka Ćurčić je prokomentarisao stanje u izjavi za „Danas“. „Imali smo sastanak na kom smo sumirali utiske. U toku su dogovori oko zahteva za 2024. godinu, a pridružilo nam se još četiri-pet udruženja. Za deset dana saopštićemo o kojim zahtevima je reč, ko se pridružio i šta će da se radi u daljem periodu,“ veli Ćurčić.
Finansije pomanjkavaju
Međutim, nisu sva poljoprivredna preduzeća istog glasa po ovom pitanju. Predsednik Nezavisnog udruženja poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić ističe da njegovo udruženje nije bilo na sastanku. Dodao je da se ne zalaže za potpisivanje ugovora jer njegovo udruženje samo može da donosi odluke za sebe.
„Situacija je svakako strašna, ratari naše zemlje imaju najmanje subvencije u Evropi, a hoćemo u Evropsku uniju. Cene su nam od 100 do 150 evra niže po toni u odnosu na okruženje. Subvencije se ne isplaćuju, jer postoji problem sa softverom eAgrara. Zemlja koju obrađujemo je „čista“, a i da nije eAgrara, sve prijavljujemo zbog sebe jer mora da nam se poklopi ono što je na parceli sa tim što osiguramo. Takođe, još uvek nam nije isplaćen ni povraćaj za osiguranje. Robu nemamo kome da prodamo, a i firme nam kasne sa isplatom jer su u nezavidnoj situaciji zato što nemaju kome da plasiraju produkte,“ pojašnjava Jakšić.
U nastavku izjave, apostrofirao je da su poljoprivrednici u očiglednom minusu. „Cena pšenice u Mađarskoj košta od 33 do 35 dinara za kilogram, a u Srbiji je 20 dinara. U Subotici je prodaju po ceni od 20 dinara za kilogram, a u Segedinu za 33. Takođe, tržišna cena suncokreta prošle godine otišla je na 82, a potpisano da se proda za 73 dinara. To postavlja pitanje šta se dešava – da li je cilj da mi prekinemo da radimo ili nešto drugo? Ministarka je obećala da će podsticaji biti isplaćeni do kraja meseca, videćemo da li će ispuniti. Prošli mesec smo imali obećanje do kraja prethodnog, sada do kraja tekućeg, pa ćemo videti kako će biti,“ zaključuje Jakšić.