Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će nastaviti sa ulaganjem velikih napora ne bi li sredstva iz IPARD fonda stigli do svojih konačnih destinacija. Ovo je izjavila Milica Đurđević, državni sekretar Ministarstva, tokom „EU nedelje mogućnosti.“
Napredak sprovođenja IPARD II programa
Đurđević je istakla da se trenutno sprovodi IPARD II program za period 2014 – 2020. U okviru ovog programa su akreditovane četiri mere, a u toku su i završne aktivnosti za početak primene programa IPARD III.
Govoreći o postignutim rezultatima u sprovođenju IPARD II programa, sekretar je istakla da je isplaćeno ukupno 763 IPARD projekta. Dotični projekti zajedno iznose 65,1 milion evra, od čega je doprinos EU 48,8 miliona. Isplate se odnose na projekte u okviru 13 javnih poziva koji su raspisani za investicione mere, a pokrivaju period zaključno sa 20. junom tekuće godine.
„U EU nedelji mogućnosti Ministarstvo poljoprivrede staviće akcenat na IPARD program koji se trenutno sprovodi u Srbiji. Njegov glavni cilj je podrška poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima da modernizuju i povećaju produktivnost u sektoru poljoprivrede,“ naglasila je Đurđević. „Ali i da poboljša kvalitet života u ruralnom području.“
Dodala je da je Ministarstvo preduzimalo aktivnosti koje se pre svega odnose na uvođenje mogućnosti avansnog plaćanja. Tvrdi kako bi dotične avansno plaćanje trebalo da omogući korisnicima brže dobijanje finansijskih sredstava za realizaciju započetih investicija. „U ovoj godini po pitanju ubrzavanja iskorišćenosti i apsorpcije IPARD sredstava, Ministarstvo je počelo sa primenom indeksacije cena koja daje veliku podršku i pomoć korisnicima da lakše prebrode negativne efekte inflacije i porast cena na tržištu,“ naglasila je.
Pripreme za IPARD III
Po pitanju naredne faze u IPARD programima, Đurđević je naglasila da su u toku završne aktivnosti za početak pripreme. Realizacija i prvi javni pozivi za IPARD III bi trebalo da krenu u četvrtom kvartalu ove godine. U okviru tog programa u narednih nekoliko godina korisnicima će biti na raspolaganju još 288 miliona evra bespovratnih sredstava EU. „Želim da ohrabrim sve poljoprivrednike da intenzivnije učestvuju u javnim pozivima koji će biti raspisani u okvriu IPARD III programa,“ naglasila je Đurđević. Zaključila je da je IPARD III omogućio i intenzivniju finansijsku podršku za mlade poljoprivrednike, sertifikovane proizvođače organske hrane i investicije u obnovljive izvore energije.