Udruženje poljoprivrednika „Naše mleko“, na čelu s predsednikom Milanom Pajićem, pružilo je podršku studentima koji protestuju i najavilo radikalizaciju svojih aktivnosti zbog ignorisanja zahteva poljoprivrednika i studenata od strane vlasti. Glavni zahtevi udruženja „Naše mleko“ uključuju smenu premijera Miloša Vučevića, koji je bio garant sporazuma o zahtevima poljoprivrednika, zatim ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića i predsednika Odbora Skupštine Srbije za poljoprivredu Marijana Rističevića.
Pajić je izjavio da poljoprivrednici, pogotovo članovi udruženja „Naše mleko“, neće odustati od svojih zahteva i da će intenzivirati borbu. Takođe je ukazao na manipulacije i pritiske vlasti, naglašavajući da su spremni na ofanzivnije akcije. Zlatko Kokanović, predsednik Udruženja „Za spas stočara zapadne Srbije“ i „Ne damo Jadar“, potvrdio je bezrezervnu podršku studentima i osudio pritiske vlasti prema poljoprivrednicima. Kao primer, naveo je ukidanje pasivnog statusa njegovog gazdinstva, što vidi kao odmazdu zbog učešća u protestima. Slična rešenja o ukidanju pasivnog statusa dobili su i drugi poljoprivrednici, Đoka Ćurčić i Predrag Veljković, što smatraju načinom zastrašivanja.
„Naše mleko“ prednjači, ali nisu jedini u borbi za agrar
Kokanović je ispričao da je tokom protesta u Beogradu doživeo maltretiranje od strane policije, uključujući oduzimanje traktora zbog navodnog pogrešnog parkiranja, iako su se na istom mestu nalazili i drugi automobili koje policija nije dirala. O incidentu je rekao da je traktor vraćen tek uveče, bez odgovarajuće dokumentacije, dok su prisutni policajci ignorisali pravne procedure. Takođe je naveo da su članovima njegovog udruženja stavljali lisice i pretresali automobile bez pokazivanja legitimacija, što je dodatno pojačalo osećaj pritiska.
Mileta Slankamenac iz udruženja „Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije“ isto se obratio za reč. Istakao je važnost solidarnosti sa studentima i ponovio zahteve za smenu Vučevića, Martinovića i Rističevića. Naglasio je pritom i da poljoprivrednici još uvek nisu dobili ispunjenje svojih zahteva. Zahtevi se tiču tema poput povraćaja novca za dizel i realizacije subvencija, što dodatno doprinosi nezadovoljstvu.
Poljoprivrednik Đoka Ćurčić, kome je ukinut pasivni status gazdinstva, poručio je da protesti neće stati. Dodao je tom prilikom i da su studenti osnažili poljoprivrednike, ulivši im nadu i motivaciju za dalju borbu. Ova udružena inicijativa poljoprivrednika i studenata predstavlja simbol zajedničke borbe za pravdu i ostvarenje svojih prava u društvu koje, kako navode, zanemaruje njihove potrebe i zahteve.
Izvor: Agronews